Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Semináře pro praktiky klasických loutkářských souborů

71. loutkářská Chrudim Autor: www.loutkarskachrudim.cz

Koncem dubna byly zveřejněny semináře 71. loutkářské Chrudimi, která se uskuteční od 30. června do 6. července 2022. V této chvíli jsou mnohé již obsazeny, ale stále zbývá několik míst s seminářích pro mládež a zejména pro praktiky z klasických amatérských souborů. V těchto seminářích se můžete potkat se zajímavými lektory jako jsou Aleš Pop, Hana Dotřelová nebo Petr Borovský, ale především s Martinem Kláskem, českým loutkářem, zpěvákem a především emeritním interpretem Spejbla a Hurvínka, jehož masterclass bude součástí těchto seminářů.


Seznam seminářů pro dospělé

B • Bez kamery i projektoru

„Láska, akce, fantazy.“
Užití filmových postupů v loutkovém divadle.
Cesta rozšíření divadelního jazyka a nekonečné imaginace.
„Celek, jízda, detail, střih!“

Lektor: Vít Brukner – loutkoherec, režisér a muzikant, zakládající člen souboru Buchty a loutky, příležitostný básník, člen několika hudebních skupin, pedagog DAMU.

D • Zkoušíme…aneb co s loutkou?

Budeme si hrát. Budeme si hrát s loutkami a dialogy z her pro nejmenší. Budeme hledat vztah herec-loutka, loutka-loutka, herec-herec. Hledat, jak postavit situaci, dialog. Jak hrát pauzu, jak najít a postavit gag. A u toho animace, manipulace… prostě hra s loutkou a trocha dramaturgie. Oblečení vhodné k válení s sebou. (Max. počet účastníků 12)

Lektor: Peter Varga – v roce 2002 založil (spolu s Ivanou Lokajovou) divadelní společnost LokVar, která se věnuje loutkovému divadlu pro děti, od těch nejmenších až po dospělé a klade důraz na hravost, imaginaci a loutku, hostuje jako herec v Divadle V Dlouhé.

H • Hudbohraní … aneb videoklip od A do Z

Hra se zvukem, hudbou, divadlem i filmem. Co všechno může vzniknout spojením hudby a divadla? Kam se až dá zajít? Dá se zvládnout vymyslet za necelý týden vlastní videoklip? A musí být vždy hudební? Čeká nás týden plný muzicírování, zpívání, hraní na hudební nástroje i na tělo a rytmizace pro divadelníky, které baví nebo zajímá hudba. Jakýkoliv hudební nástroj (byť ten nejmenší) vítán.

Lektor: Lukáš Pavel – učitel hudby na ZŠ a ZUŠ, student VŠ, zvukař, herec, „kačer“ (hráč geocachingu), „dronař“, střihač videí, ale především náruživý hudebník.

I • Hlas a Improvizace – Cesta ke slovnímu proudu

V této dílně budeme vycházet z těla. To nám poskytne oporu v projevení se hlasem. Setřeseme ze sebe naše návyky a necháme se zaznít ve své spontánnosti a prvotní, rozumem nezakalené přirozenosti a živočišnosti. Od ní budeme postupně hledat cestu zpátky ke slovům. Zůstaneme v kontaktu se svým tělem a dechem a takto připravení se budeme pouštět do improvizací, nejprve jen za pomocí zvuků a zástupné řeči, poté se vrátíme do světa vět a významů, abychom z něj zabrousili do disciplíny improvizované vázané řeči a vyřádili se ve víru své spontánní poetiky.

Lektor: Matouš Adam – dokončuje magisterské studium na DAMU, obor Herectví se zaměřením na autorskou tvorbu a pedagogiku. Věnuje se hudbě a improvizovaným písním.

K • Koláž – neobvyklá setkání

Technikou koláže budeme tvořit obrazy, komiksy, divadelní kulisy, loutky. Pracovat budeme s fotografiemi z časopisů, případně s pohlednicemi a vlastními fotografiemi, které si seminaristé přivezou s sebou. Nečekaná setkání v nově poskládaných obrazech budou pro nás inspirací pro psaní textů a vyprávění příběhů.

Lektorka: Hanka Voříšková – výtvarnice, loutkoherečka a učitelka výtvarného oboru na Základní umělecké škole v Chocni.

L • Herectví s loutkou aneb Praktické dovednosti

Marioneta, manekýn, maňásek, nebo třeba jen obyčejné poleno, pojďme v nich probudit život. Naším herectvím, se pokusíme jim vdechnout duši. Užijme si spolu, jak praví klasik, „oživlé dřevo“. Seminář pro všechny, kteří chtějí zdokonalovat své umění v herectví s loutkou.

Lektor: Petr Borovský – loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014 a v roce 2020 byl nominován na cenu Thalie.

S • Scéna – Herec – Loutka aneb Loutka a její prostor

Jedná se o praktickou dílnu, kde budeme vyrábět různé scény i loutky. Budeme společně zkoušet, jak funguje měřítko mezi hercem, loutkou a scénou. Také jak se tím mohou proměňovat vztahy a významy v prostoru atd. Vezměte si sebou měkkou tužku (raději dvě), dobré nůžky, ostrý nůž, řezák a náhradní břity.

Lektor: Karel Vostárek – výtvarník, scénograf, herec, režisér a pedagog na Katedře výchovné dramatiky na DAMU.

T • Tradiční a možná i zapomenuté loutkářství

Seminář je zaměřen na připomenutí tradičních loutkářských technik a dovedností s marionetou, maňáskem i javajkou. Součástí semináře budou ukázky varietních výstupů inspirovaných lidovými loutkáři. Hostem semináře bude i zkušený loutkář představitel tradičního loutkového divadla. Cílem semináře je sdílení zkušeností seminaristů i lektorů s tvorbou inscenací v klasickém pojetí. Oba lektoři pracují v takto zaměřených souborech. Dotkneme se i dramaturgického výběru textů k inscenacím. Seminář bude probíhat formou volné diskuse.

Lektoři: Hana Dotřelová – pedagožka, lektorka, režisérka, loutkářka a hlasová interpretka, členka Divadla Říše loutek, Praha, Aleš Pop – loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a předseda SAL SČDO.

V – Loutka jako nástroj vzdělávání

Seminář pro pedagogy v praxi i pro budoucí pedagogy a pedagogické pracovníky

Loutka – komunikační nástroj
Loutka – partner a pomocník pedagoga
Loutka – motivace k činnosti

V semináři se podělíme o naše letité zkušenosti s prací s loutkou při výchově a vzdělávání různých dětských skupin rozmanitého věku. Využíváme loutku jako komunikační, motivační a aktivizační nástroj, nástroj k řešení různých problémových situací, ke spolupráci a součinnosti dětí ve skupině, k rozvoji jemné motoriky, k oživení výuky a pro mnoho dalšího. Rádi bychom společně se seminaristy chtěli hledat další možnosti a situace jak loutku a loutkové divadlo využívat při výchově a vzdělávání dětí. Lehce se dotkneme také terapie loutkou a práce s dětmi s různými hendikepy.

Pro účastníky: pohodlné oblečení, pohodlnou obuv, poznámkový blok a dva předměty s historií (např. starou pudřenku).

Seminář je akreditován MŠMT ČR v systému DVPP pod č.j. 1367/2019–1–110.

Lektoři: Hana Volkmerová, absolventka doktorského studijního programu JAMU DIFA v Ateliéru Divadlo a výchova u prof. Zoji Mikotové. V současné době pracuje jako lektorka umělecko-vzdělávacích programů v Divadle loutek Ostrava.

Tomáš Volkmer, absolvent SUPŠ v Uh.Hradišti u prof. Františka Nikla. Věnuje se grafice, scénografii, především loutkových divadel, a příležitostně režii. V současné době působí jako grafik, výtvarník a lektor umělecko-vzdělávacích programů v Divadle loutek Ostrava.

X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a váš lektor.

Lektor: Jakub Vašíček – autor a režisér divadla DRAK v Hradci Králové.

Z • Loutkářská konzervatoř

Seminář celoročního vzdělávacího cyklu. Zápis uzavřen.

Lektor: Vladimír Sosna – loutkoherec, výtvarník a řezbář, který od roku 1996 působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…

Seznam seminářů pro děti a mládež

DM • Maňáskov – město loutek

Rodinný seminář pro děti od 2 do 5 let s doprovodem.

Seminář, kde se rodič stává dítětem, když si to dovolí. Seminář, kde společně tvoříme, hrajeme si a objevujeme svět prostřednictvím loutkového divadla. Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi hrají, tvoří, smějí se a užívají si společně vzácné chvilky bez stresu a napětí, jste vítáni. Nejen maňásci nás budou provázet naším seminářem, který opět chystáme pro děti a rodiče.

Lektoři: Věra Motyčková a Matěj Bereckei – (pedagogové volného času) oba působí v Motyčkovic klice, která připravuje pro školy a školky vzdělávací programy, realizuje příměstské a pobytové tábory a spolupracuje s různými institucemi v Liberci.

DP • Příběh, který nikdy nekončí…

Rodinný seminář pro děti od 3 do 6 let s doprovodem.

Zveme vás na pětidenní bojovku na motivy známé knihy Michaela Endeho. Příběh, který se již tisíckráte stal a znovu se tisíckrát stane, se díky Vám a fantazii Vašich dětí zjeví a zase zmizí přesně tak, jak ho spolu vymyslíme. Kde jsou v Chrudimi Bažiny smutku? Kdo je nejstarším a nejmoudřejším tvorem loutkářské Fantazánie? Kdo bude nejděsivější přízrak podél obou břehů Chrudimky? Přidejte se k nám a zachraňme společně říši Fantazie, která ještě nevznikla…

Lektoři: rodina Bělohlávkových – Mirka je loutkoherečka, Kamil je scénograf, Terezka s Víťou jsou divadlem postižené děti.

DB • BUBUBU aneb Výtvarné leporelo malých loutkářů

Pro děti od 7 do 9 let.

HASTRMANI A VODNÍCI! Jaký je mezi nimi rozdíl a koho se máme víc bát? BU-BU-BUdeme si o tom nejen povídat na našem semináři. Těšíme se na holčičky i kluky, kteří s námi budou vodit loutky, hrát si v učebně i venku a hlavně vyrábět. Budeme malovat, stříhat, lepit, možná i šít. Šikovnost není podmínkou, leč trpělivost ano. Tvořit budeme všichni, hrát představení na závěrečné předváděčce jen ti, co budou chtít. Přibalte vhodné oblečení k povalování na zemi, dobrou náladu a chuť poznat nové kamarády.

Lektorky: Jiřina Polanská – zakladatelka a emeritní principálka spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou; pedagožka volného času, Alena Štěpánová – absolventka vzdělávacího programu Budilovy divadelní školy, působí ve sdružení FysioART Umění s přesahem a v improvizační skupině Imjoy.

DN • Není jenom jeden příběh

Pro děti od 10 do 11 let.

Loutkově-dramaturgický workshop, kde se z příběhu stane živý tvor. Jak se příběh rodí? Jak žije a čím se živí? A může umřít? Může, když se nevypráví. A právě vypravěč je ten, který mu dává podobu. Záleží vždy jen a jen na něm, jak příběh uslyší a uvidí ostatní, a na nich zase záleží, jak ho budou vyprávět dál.
Zajímá Tě víc, jak vypadá divoký les, kudy šla Karkulka, nebo jak vypadala útulná chaloupka její babičky? Co měla Popelka na bále za šaty, nebo jak se jí bydlelo se zlou macechou? Každý příběh je plný detailů, a je jen na Tobě, které jsou ty důležité. Workshop, kde je v pořádku nemít všechno stejně jako ostatní a vidět věci jinak. Kde je normální se splést, poplést, něco přidat nebo něco zapomenout – hlavní je vyprávět svůj příběh po svém!

Lektorka: Tereza Černohorská – scénografka a loutkářka, absolventka KALD DAMU a milovnice tutoriálů na cokoliv – od programování přes konstrukci renesančního korzetu až po stavbu vysoké pece.

DL • Loutkář – stvořitel mini světů

Pro děti od 12 do 13 let

V semináři se budeme věnovat práci s materiálem. Například výrobě prstových loutek z molitanu či stínovému divadlu. Vše si vyrobíme, napíšeme bodový scénář a pak nazkoušíme krátká představení. Seminář je vhodný pro ty, kteří chtějí rozvinout své tvůrčí a kreativní schopnosti. Naše heslo: Autor, tvůrce, všeho strůjce!

Lektor: Tomáš Běhal – loutkoherec, režisér, dramaturg, propagátor loutky a statutární předseda Toy machine o.s.

DI • improvizace-odvaha-trapnost-radost až na kost

Seminář improvizace pro mládež vevěku 14–17 let.

Odvaha je pro improvizátory velmi dobrá vlastnost. Na jevišti nemůžete mít naprostý pocit bezpečí – musí to být trochu nebezpečné. Musíte mít radost z toho, když něco děláte a bavit se tím. Nesnažte se zvítězit, protože o to nejde. Nesnažte se být lepší než jste, protože se vám to stejně nepodaří. Nic se vám nepodaří, když nebudete dělat chyby. Jděte na jeviště a navazujte vztahy, alespoň nebudete na jevišti sami.

Lektor: Lukáš Bouzek – absolvent DAMU, herec, loutkář, performer, improvizační mág, bubeník kapely VOBEZDUD, vášnivý amatérský hokejista.

DH • Puppet horror show

Seminář pro mládež ve věku 14–17 let

Máte pro strach uděláno? Tohle bude jízda až do morku kosti! Pojďte se společně trochu bát a prozkoumat žánr, který leží na okraji zájmu kritiků umění. Ačkoliv Poe a Hitchcock by se asi v hrobě otáčeli. Budeme si vyprávět strašidelné příběhy a následně budeme hledat prostředky a možnosti, jak je převést do loutkového a předmětného divadla.

(Horor – z lat. horror – hrůza, zděšení – umělecký žánr, jehož cílem je u diváka vyvolat pocit strachu a děsu. Nejde tedy o pojem obsahový, ale estetický, jehož naplnění závisí především na formě podání – například klasická pohádka O červené Karkulce může být vyprávěna jako horor.)

Účastníci by měli předem zhlédnout nebo přečíst nějaký horor, dále si sebou vzít jeden předmět, který jim připadá děsivý a naopak jeden předmět nebo loutku, který je uklidňuje či jim navozuje radost. Hudební nástroje vítány.

Lektor: Tomáš Podrazil – působí jako autor, loutkoherec a muzikant v divadle Toymachine a Studiu DAMÚZA.

Autor: Michal Drtina