Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Šrámkův Písek se na vás těší

Šrámkův Písek_plakát Autor: archiv přehlídky

Již druhý rok v mimořádném termínu (z důvodu epidemiologických opatření) se ve dnech 25.–27. června 2021 uskuteční 60. celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek 2021. Přehlídka se bude konat v Divadle Pod čarou, Divadle Fráni Šrámka a na dalších místech města.


Šrámkův Písek je otevřená celostátní přehlídka neprofesionálních divadelních souborů, které využívají experimentální a alternativní postupy na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů. Hlavními cíli přehlídky jsou dialog, vzájemná inspirace a otevření hranic mezi různými metodami a formami práce v divadelních souborech. Přehlídka nemá věkové ani žánrové omezení – pouze není určena dětským souborům do patnácti let. Celostátní přehlídce předcházejí krajské postupové přehlídky, kterých se v letošním roce podařilo díky obětavé práci spolupracovníků v krajích realizovat šest. Vzdělávací část ŠP je realizována samostatně v termínu od 13. do 22. srpna jako Setkání mladých amatérských divadelníků v Šumperku S.M.A.D. 2021.

Z letošních krajských přehlídek bylo do programu přehlídky přijato 11 inscenací amatérských souborů z celé republiky: Ateliér VDN Divadelní fakulty JAMU, Brno: Cesta do fantazie i skutečnosti; Všecky Barvy, ZUŠ F. L. Gassmanna, Most: Soví zpěv; Hana Voříšková + Tomáš Mohr, Svitavy: Haló, chci ven!; Brambůrky, Most: Cvičme v rytme; Matěj Výborný, Most: Kolem a kolem; Osamocená, Hradec Králové: CKD; Hana Voříšková, Choceň: Rýžování; Statické divadlo, Ostrava: Podle všeho; Divadlo DOH()RY, Nedašov: Hora Bez; Teď, nádech a leť, Pardubice: Strategie růže a Nabalkoně, Olomouc: Morena. Všechna představení budou hodnocena ve čtyřech veřejných diskusích lektorským sborem, jehož členy budou Roman Černík, Vladimír Hulec, Petr Váša a Tomáš Žižka. Letošní přehlídku obohatí i tři inspirativní představení – Divadlo Vosto5, Praha se svým Košičanem 3, Divadlo Kámen Praha s představením Poříčská madona a písecká Sladovna pro účastníky přehlídky připravila večerní program Laboratoř Nebe a Voda mne napadá.

V sobotu 26. června bude v Palackého sadech probíhat celý den doprovodný program „Šrámkův Písek – Písku“, který je určen široké veřejnosti. Pro děti připraví DDM Písek dopolední tvůrčí dílny, malým divákům jsou určeny i tři pohádky Hrnečku, vař!, Divadelní společnosti Kejklíř Praha, Zvířátka a loupežníci Studia dell’arte v Českých Budějovicích a Bajaja Divadla Víti Marčíka. Dospělí návštěvníci se mohou těšit na akční exhibici skoků a salt písecké skupiny Family of Move, vystoupení skupiny historického šermu Berit z Vimperka, koncert skupiny Rusty Strings a tradičně na Divadelní skupinu Kámo, nahoď, Písek, která doprovodný program uzavře.

Celostátní přehlídka Šrámkův Písek se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a města Písku, pod záštitou Lubomíra Zaorálka, ministra kultury, a Evy Vanžurové, starostky města Písku, pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Centrem kultury města Písek, Divadlem Pod čarou Písek a Společností Amatérské divadlo a svět, z. s.

Více informací naleznete na: https://blog.sramkuvpisek.cz/; https://www.nipos.cz

Autor: Amaterská Scéna