Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V knihovně připomněli tvorbu Bohumila Hrabala

Miroslav Ondra vlevo Autor: Milan Čejka

Městská knihovna Nymburk nabídla besedu o Bohumilu Hrabalovi a divadelních inscenacích, které vznikly na základě spisovatelových próz. Povídání Ve stínu Damoklových mečů, nazvané podle jeho jedné povídky, připravil v sobotu 26. března dramaturg Městského divadla Brno a pedagog Divadelní fakulty JAMU Miroslav Ondra.


Besedu doplňovala zajímavá videoprojekce. Autor hned v úvodu připomněl Hrabalovu rodinu, především spisovatelovu maminku Marii, která ve své době patřila k výrazným oporám nymburského Divadelního souboru Hálek. Další informace se týkaly autorova bohatého života a míst spojených s jeho epizodním působením na některých divadelních scénách. Miroslav Ondra se pak samozřejmě soustředil na Hrabalovu tvorbu, která se stala od šedesátých let minulého století skvělou inspirací pro vznik mnoha divadelních inscenací. Na profesionálních scénách se Hrabalovi režijně nejvíce věnoval Ivo Krobot a potom Milan Schejbal. Postupně se také objevila řada známých i méně známých filmových zpracování. Přitom je zajímavé, že tento autor vlastně nenapsal nějaký dramatický text. Nejvíce se inscenuje novela Ostře sledované vlaky a román Obsluhoval jsem anglického krále.

„Na diváky působí zejména filmy Jiřího Menzla, které jsou založeny na úžasných obrazech a nemají tak úplně důsledný příběh. Důkazem jsou mnohá ocenění, které získaly,“ uvedl Ondra. Hrabalův odkaz je stále živý, stává se inspirací pro další tvorbu. Například pražské Národní divadlo uvedlo operu Don Hrabal. V poslední době pak Městské divadlo Brno nastudovalo černou komedii německého autora Bernharda Setzweina Hrabal a muž u okna. Jedná se o příběh uzavřeného světa donašeče a špicla, který z Kerska dlouho posílá hlášení o spisovateli okresním orgánům. Hra vlastně nenásilným způsobem mapuje Hrabalův život, tvorbu i atmosféru doby Inscenace se setkala s příznivým ohlasem kritiky a diváckým zájmem,“ doplnil Ondra.

Spisovatel má svoje obdivovatele i v zahraničí, zejména v Polsku a Maďarsku, tam často vycházejí jeho tituly a jasným důkazem toho bylo několik video ukázek z realizovaných inscenací. Na závěr lze připomenout, že nejenom příznivci a čtenáři Bohumila Hrabala se letos sejdou na třiadvacátém ročníku Hrabalova Kerska, které se uskuteční v sobotu 21. května na zahradě místního Lesního ateliéru Kuba.

Autor: Milan Čejka

Přílohy:

P3266607-jqrlg