Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V Nučicích slavil spolek ŽUMPA dvacet let činnosti

Křes knihy 20. let Ochotnického spolku Žumpa Autor: Michal Drtina

V pátek a v sobotu 22. a 23. 4. 2022 slavil v nučickém Lidovém domě kulaté dvacáté výročí Ochotnický spolek Žumpa. Oslavu začal premiérou inscenace Kazimíra Lupince & Co. Píseček v režii Jakuba Pilaře. Součástí pátečního večera byl křest publikace o historii souboru, kterou společně s celým souborem pokřtil jeden ze zakladatelů spolku Žumpa Jiří Janovský.


Žumpa znamená Žebravé UMělecké PAnoptikum a tento ochotnický spolek patří mezi velmi aktivní amatérské divadelní soubory v republice. Dokládá to i vydaná kniha 20 let Ochotnického spolku Žumpa, která na více než 180 stranách seznámí čtenáře s historií, současností i plány do budoucna tohoto souboru, který se pravidelně účastní přehlídek amatérského divadla i výběrových festivalů.

Jeho činnost navazuje na bohatou divadelní činnost v Nučicích. Jak uvádí autoři knihy, Jakub Pilař a kolektiv, kulturní život v obci ovlivňovali ochotníci již od počátku 20. století a neutichl ani s okupací Československa. Současný soubor navázal po osmnáctileté přestávce v roce 2002.

Kniha vás provede nejenom historií spolku, představuje jeho současné členy, prostřednictví vtipných deníkových zápisků popisujících historii posledních let a připomíná i další aktivity spolku.

Herci ochotnického spolku ŽUMPA jsou především učitelé a bývalí žáci základní školy v Nučicích a Rudné. Původně chtěli především bavit, diváky a sebe. Postupně se přerodili v divadlo, které uvádí dvě až tři premiéry za rok a v rámci divadelní sezóny odehraje několik desítek představení.

Zkouší a hrají v nučickém Lidovém domě. V předsálí, ve vitríně, které říkají Chlubítko, vystavují mnoho cen z divadelních přehlídek. Hrají pro dospělé i dětské publikum. Již devět let pořádají výběrovou přehlídku ochotnického divadla Nučický Kahan.

Audio: Jakub Pilař o autorech knihy 20. let Ochotnického spolku Žumpa

Členové souboru také natáčejí rozhovory s amatérskými divadelníky a tvůrci, které publikují ve formě podcastu nazvaného Ochotníci na vlnách. V posledních letech se někteří členové souboru stali členy Amatérské divadelní asociace. Díky tomu se v Lidovém domě v Nučicích konají setkání režijní školy Amatérské divadelní asociace.

Autor: Michal Drtina

Přílohy:

IMG-7150-7vk29 IMG-7165-8ci2h IMG-7170-ar8pa IMG-7180-4oc07
IMG-7187-nixag IMG-7191-5dd4u