Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Valašské křoví 2017

Archiv jazyků Autor: Foto archiv přehlídky

Ve dnech 9. – 12. března 2017 hostila slavičínská sokolovna již patnáctý ročník krajské postupové přehlídky Valašské křoví. Celkem deset inscenací se snažilo zaujmout odbornou porotu, která měla možnost nominace na Národní přehlídku činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2017 a doporučení na Mladou scénu Ústí nad Orlicí 2017.


Opravdu málokdy se na krajské postupové přehlídce sejde tolik inscenací s podobným tematickým východiskem jako právě letos ve Slavičíně. Bez ohledu na žánr se dá řáci, že celá přehlídka se nesla v lehce existenciálním duchu. Společným jmenovatelm mnoha incenací bylo téma nutnosti překonání sebe sama, překonání vnitřního strachu něco změnit, nutnosti osvobodit se od nejistoty, která člověku brání nejen ve vlastním vývoji, ale také v komunikaci s ostatními lidmi.

V pestrém žánrovém rozptylu převládaly komedie. Ať situační nebo konverzační, také lehce sentimentální avšak ironická lovestory, komedie s absurdním i groteskním přídechem až po bláznivou crazy „bžundu“ pro pobavení sousedů. Diváci však mohli shlédnout také venkovskou tragédii i absurdní drama.

Také úrověm jednotlivých produkcí se pohybovala mezi nesmělými pokusy pro pobavení až po precizně vystavěná scénická díla se vším všudy.

Z těch vydařenějších inscenací by bylo dobré upozornit na hru Kazimíra Lupince Upokojenkyně, souboru ProliDi Provodov. Hra, která vznikla přímo pro potřeby významného amatérského souboru VAD Kladno, přesvědčila o svých kvalitách tím, že velmi dobře funguje i mimo domácí půdu. Černá groteskní komedie o velkém vnitřní tápání, o smrti a vykoupení se ukázala jako výborná dramatrugická volba pro ne příliš zkušený divadelní spolek, který se s ní vypořádal bez ztráty kytičky. Proto si také inscenace zasloužila doporučení poroty na Národní přehlídku činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2017.

Tradiční účastník Valašského křoví – soubor Červiven senior Krnov – představil autorskou inscenaci Petry Severínové Jak Tomáš ke štěstí přišel podle knihy Guuse Kuijera. Loutkový příběh o chlapci Tomášovi, který žije pod jhem despotického otce – náboženského fanatika a je ztracený ve vlastním světě, protože se všeho bojí. Tomáš se ale nakonec vzepře teroru, překoná strach a získá pocit, že by mohl být v životě sťastný. Nepodbízivá inscenace plná pěkných výtvarných nápadů přinestla také rozměr, na který v dosavadní praxi souboru divák nebyl příliš zvyklý – humor. Příjemná nadsázka a někdy až krutá ironie a sebeironie dodává představení esprit a předchází možnému patosu, k němuž by takovéto téma mohlo svádět.

Rámec standartní ochotnické komedie překročila také inscenace DS Sputnik Havířov Přátelé ze skříně. Současná absurdní komedie Gabora Rassova o přátelstvní a nákupech přesvědčila vyrovnanými hereckými výkony hlavních představitelů Daniely Navrátilové a Adama Halátka i režijně-dramaturgickou koncepcí režiséra Jana Kroula.

Jedním z vrcholů letošního „Křoví“ byla bezpochyby Maryša L.P. 2016, kterou přivezl Slovanský tyátr Olomouc. Studenti olomouckého Slovanského gymnázia zazářili s čistým jevištním tvarem, který si z mnoha motivů jedné z nejlepších her české dramatiky vybírá především motiv lásky Maryši a Francka a Vávrovo slabošství. Akcentuje tedy spíše příčiny vztahového zapletence, než jeho následky. Realistické vedení postav je podpořeno prostou funkční scénou, situace jsou přehledné i ve značném zkrácení předlohy. Obdivuhodným hereckým výkonům všech hlavních představitelů vévodí herečka v titulní roli Petra Vybíralová. Její Maryša se proměňuje od rozverné nezkušené dívčiny přes tvrdohlavou rebelku, odevzdanou manželku až po krutou mstitelku. Za vyrovnanost ve všech složkách inscenace si soubor zasloužil doporučení na celostátní přehlídku Mladá scény Ústí nad Orlicí 2017.

Velkým dramaturgickým objevem a současně příjemným divadelním zážitkem byl Archiv jazyků Divadla poPUD Brno. Chytrou komedii o jazykovědci, který se zabývá vymírajícími jazyky a přitom není schopen sám komunikovat se svojí ženou a nejbližším okolím, představili brněnští divadelníci v české premiéře. Překladatel a režisér v jedné osobě Jiří Petrů, který hru pro české publikum objevil, velmi mistrně balancoval mezi sentimentální lovestory a ironickou, téměř až allanovsky laděnou, hříčkou ze života jazykovědců. Lehce absurdní komedie tedy nejenom bavila svojí břitkostí a sarkasmem, ale též dojímala a dávala naději, že to s lidstvem ještě není úplně ztracené. Inscenaci s funkčně použitou jednoduchou scénografií ovšem dominují herecké výkony hlavních představitelů v čele s Jakubem Černíkem v roli jazykovědce George a Ivetou Urbánkovou jako jeho spolupracovnicí Emmou. Odborná porota Valašského křoví proto inscenaci přímo nominovala na Národní přehlídku činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2017.

Autor: Miroslav Ondra