Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

VIVAT VELVARY !

Plakát akce Autor: archiv pořadatele

Vůně divadla, vůně perníku a především vůně nově rekonstruovaného interiéru prvorepublikové Velvarské Záložny přímo na náměstí ve středu města. A přivítání všech souborů přehlídky starostou města. To jsou první intenzivní zážitky nově pořádané krajské středočeské přehlídky Mladého a experimentálního divadla ve Velvarech. Tedy nulté přehlídky, protože vznikala docela narychlo, bez velkého povědomí divadelních souborů.


Takže, středočeští mladí a experimentální divadelníci vězte – je to přehlídka, která má pozitivní a vstřícnou atmosféru, kavárnu a bar přímo v areálu Záložny, varianty možností, v jakém prostoru je potřeba inscenaci realizovat a pořadatele, kteří pro vás udělají první poslední.

Vzhledem k okolnostem se přihlásily na nultý ročník přehlídky DIVADELVARY 2023, která se uskutečnila v sobotu 15. 4. 2023, pouze tři inscenace. Diváci viděli dvě představení ze Základní umělecké školy F.L. Gassmanna v Mostě. Obě přivezl vedoucí a režisér Pavel Skála, obě jsou autorskou inscenací a obě splývají v jeden intenzivní zážitek. Představení Srovnej to souboru Děti v kaši a Černobílá noc souboru Nejmenší Betonové Částice jsou především sondou do nitra teenagerů, tak trochu terapie. Kdo jsem, zda mohu byt takový, jaký jsem, když mé okolí mě pravděpodobně chce vidět jinak. A co se s tím dá dělat. V obou představeních divák vnímal intenzivní zaměření společné práce dovnitř souboru, z toho pramenila autenticita projevu aktérů i jejich věrohodná existence na jevišti. Obě představení ale zároveň spojovala nepřehlednost situací a nejasnost tvaru a tak i přes silný vizuální zážitek je vnímal divák poněkud s rozpaky.

Třetím představením, spíš performancí, bylo vystoupení Franka Weisse z Invisible Theatre Kalawatsch R.A.J., který, už bez svého souboru, diváky informoval prostřednictvím představení o alternativních a experimentálních formách divadla – o divadle utlačovaných a neviditelném divadle. Daleko zajímavější byla s ním ale následná diskuse. Součástí přehlídky bylo i inspirativní a slavné představení souboru Scéna Kralupy !NASETO, jak píší v programu inscenátoři: „syrový, dřeňovitý náladotvorný horor na motivy známého příběhu“, (Otesánek). Inscenace, která desetiletí vyzrává jako víno spolu se svými protagonisty, neztratila ani po letech nic na svém půvabu. Přehlídka ve Velvarech má zázemí, skvělý tým, který se na ní podílí a zcela jistě budoucnost. Těším se na její první ročník. Lektoři: Hana Malaníková, Jiřina Lhotská, Jan Červený.

Autor: Jiřina Lhotská