Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zajímavé momenty anglofonního divadla on-line

Ilustrační foto Autor: Archiv DILIA

Anglofonní svět se vypořádává s uzavírkou divadel podobně jako ten český. Pandemie postrčila divadlo směrem ke spolupráci s technologiemi, které sice pomalu do divadelní tvorby pronikaly i předtím, rozhodně ale ne s takovou razancí, jakou můžeme sledovat nyní.


Streamy záznamů repríz i online premiéry, divadlo živě, naživo či live a vznik divadelních podcastů. To všechno akcelerovalo prozatím v jediné sezóně. Jistě bude pozoruhodné sledovat, jaké přístupy a techniky v divadle zůstanou po odeznění všech lokálních lockdownů, jestli se stane nutností k divadelní inscenaci produkovat kromě už rozšířeného videoteaseru ještě další online materiál, a zda se naučené přístupy stanou součástí divadelního tvůrčího myšlení.

V článku na stránkách DILIA je několik zajímavých momentů anglofonního divadla, ke kterým díky pandemii došlo. Jde o menší zajímavosti, aktivitu velkých institucí, i mediálně zajímavá díla informující o podobách naší digitální současnosti.

Digitální zrcadlo

Na jedné straně tak můžeme sledovat reflexi digitálního prostoru vnikajícího do našich životů v míře vysoce překračující normál. Nejde jen o sociální sítě a jejich vliv na náš sebeobraz, hodnotu či vztahy. Jde zároveň o formáty oken, vhledy do jiných světů, nekonečné tunely sdílení, na jejichž konci jsme možná opět my sami. Pandemie urychlila tuto reflexi i tím, že omezila kanály komunikace s diváky na online divadelní prostor a tak ho zrychleně donutila tento průnik tematizovat.

Na druhé straně stojí záznamy divadelních inscenací vylovené z archívu, které se tímto způsobem alespoň dostanou do vědomí více lidí. Bez ohledu na to, že jde ve většině případů o krizové strategie, hranice našeho přístupu k divadlu se opět mění, přepočítávají. Přes všecku kreativitu, kterou přetrvávající pandemie přinesla stále doufáme v brzké otevření divadel a návrat diváků do sálů.

Článek se všemi hypertextovými odkazy naleznete na webových stránkách DILIA zde>>>.

DILIA – BARBORA HAPLOVÁ

Autor: Amaterská Scéna