Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zápisky z FEMADu 1

46. FEMAD Poděbrady Autor: archiv přehlídky

Podzimní přehlídka FEMAD, odehrávající se ve dnech 14.-17. září v Poděbradech, uzavírá pravidelně letní běh amatérských divadelních přehlídek. Je to vlastně takový trochu truc podnik proti Hronovu, neboť zde jsou k vidění inscenace, které při hodnocení porot na nižších stupních přehlídek zůstaly „pod čarou“.


Stejně jako jiné přehlídky má i tato svá specifika, své chutě a vůně, a navíc hravě humorný bonus. Neboť vše organizuje místní divadelní soubor Jiří, který disponuje nejen partou sehraných lidí, výborným moderátorem Martinem Kočím, ale také dobrými vztahy s radnicí (neboť patronem je sám starosta, jinak též zapálený divadelník Lála, tedy PhDr. Ladislav Langr). Objevují se zde soubory z celé republiky, důraz je kladen na činohru, a hodnocení je pojištěno několikanásobně. Jednak tu probíhají diskuse v klubech se známými a oblíbenými lektory jako jsou Petr Kracik, Rudolf Felzmann a Václav Špirit, poté následuje společná diskuse v kruhu s L. Langrem, a dvěma křesly – tedy černým a bílým (vykopávající dva vybraní jedinci, z nichž jeden má vykopnout výhradně chválou a druhý nemilosrdnou kritikou). O každém představení se hodinu diskutuje a nakonec se hlasuje o ženském a mužském hereckém výkonu, který je nominován do závěrečného souboje. Takto se i letos bude diskutovat o osmi inscenacích, a na konci delegovaní zástupci hrajících souborů ve veřejném hlasování – show na konci festivalu vyberou systémem bodování vítěze. Kromě toho zde funguje novinářská a divácká porota.

Vše se odehrává v areálu zámku na náměstí, kde to žije od rána do noci. Letošní zmatky s ubytováním skončily šťastně, všichni nakonec nalezli nějakou postel. Ta má je v krásném renovovaném zámečku z roku 1923 u golfového hřiště (prý tady bývala radiostanice, dnes se tu prý pořádají plesy). Zima je psí, a jak se zdá, léto se rozhodlo definitivně skončit. Ale snad to nebude vadit, protože většinu času tráví účastníci v interiéru divadla či přilehlé kavárně a dalších prostorách v areálu zámku.

První večer patří vždy nějakému významnému hostu, který získá ocenění za svou divadelní práci v oblasti amatérského divadla, diplóm a věnec jako automobilový závodník. Letos si ho odnesl režisér Jiří Fréhar, který na počátku roku 2018 oslaví osmdesátiny! Zdá se, že mu život v divadelním světě svědčí, protože má stále energie na rozdávání. Na FEMAD jezdi pravidelně, a všichni se těší na jeho zasvěcené projevy …

Po zahájení, které vždy reaguje na nějakou aktuální záležitost (letos to byl zákaz kouření, a „mezera“, která dovoluje kouřit v rámci divadelního výkonu, umožnila svérázné zapálení si na jevišti a tak doslova „odpálení“ FEMAD), následovalo první představení. Čechovova Racka v režii Kateřiny Prouzové přivezl soubor Divadla EXIL Pardubice. Představení se setkalo s rozporuplnými ohlasy. Zdá se, že podstatou problému byla zvolená předloha, totiž rozhlasová úprava hry. Jedná se o klasickou činoherní inscenaci, odehrávající se na scéně s dvěma dřevěnými artefakty po stranách (připomínajícími skluzavky, ale je to symbol křídel racka). Inscenaci prý podle těch, kdo ji viděli v domácím prostředí, uškodilo přenesení na poněkud větší jeviště, na které si herci těžko zvykali. Možná i díky tomu jednotlivé scény působí solitérně, a ne vždy na sebe logicky navazují. Diváci kromě toho postrádali uvěřitelné vztahy mezi postavami, zdálo se, že herci spíše „předvádějí postavy“ nežli jimi žijí. I když se při diskusi ozvalo i pár pochvalných hlasů, výtky převažovaly. Takže lze s určitostí říci, že pardubický Racek k favoritům letošního FEMAD patřit nebude. Uvidíme, co nás okouzlí zítra. Budeme vybírat ze tří představení…

Autor: Jana Soprová