Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zemřel amatérský loutkář Jaroslav Janiš

Jaroslav Janiš Autor: archiv souboru

Zemřel výtvarník, dlouholetý umělecký vedoucí a zakladatel loutkářského amatérského souboru Krnováček Jaroslav Janiš, který by v únoru oslavil devadesáté čtvrté narozeniny.


Jaroslav Janiš zemřel v úterý 10. ledna 2023. Informace zveřejnilo město Krnov na sociálních sítích. Výtvarník zemřel v nedožitých 94 letech.

Rodák z Prostějova zakotvil v Krnově jako textilák v tehdejších Závodech Stanislava Kostky Neumanna. Loutkářský kroužek, později známý amatérský soubor Krnováček, založil Jaroslav Janiš s manželkou Evou a dalšími v roce 1952. Scénou se jim stalo tehdy nepoužívané městské kino. „*Budova byla vlhká, nepodsklepená, vybavená jen lokálním vytápěním. Docílit přijatelné teploty znamenalo topit v tzv. pilinových kamnech celou noc před každým představením. I přes tyto potíže se souboru podařilo představit dětskému publiku 14. dubna 1953 hrou Sůl nad zlato."*

Janiš se věnoval také režii a scénografii. Jeho fantazie a představivost dokázaly vykouzlit naprosto jedinečné světy. Společně s manželkou Eliškou vytvořil desítky originálních loutek, které jsou rozesety nejen po Krnovsku, ale takřka po celé republice. Stal se například také autorem Betléma Krnovanů.

Za svou obětavou práci získal řadu ocenění. Nejvíce si považoval ocenění z roku 1978, kdy se stal nositelem čestného loutkářského odznaku národního umělce Josefa Skupy, a ocenění z roku 2007, kdy byl vyhlášen společně se svou manželkou významnou osobností města Krnova za rok 2006.

Jaroslav Janiš byl však především skromný a obětavý člověk s velkým srdcem. Poslední přání mu již bohužel loutkáři nesplní, budou se však snažit udržet a rozvíjet loutkářskou tradici, kterou v roce 1952 se skupinkou kamarádů započal a které zasvětil celý svůj život.

„Janiš byl však především skromný a obětavý člověk s velkým srdcem. Poslední přání mu již bohužel loutkáři nesplní, budou se však snažit udržet a rozvíjet loutkářskou tradici, kterou v roce 1952 se skupinkou kamarádů započal, a které zasvětil celý svůj život,“ konstatovala za loutkářský soubor Krnováček Šárka Kleinová.

Za loutkářský soubor Krnováček připravila Šárka Kleinová.

Autor: Amaterská Scéna