Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zemřel nestor nymburských ochotníků Zdeněk Válek

Zdeněk Válek Autor: archiv

Ve středu 24. listopadu ve věku 88 let zemřel nestor nymburského divadla, herec a režisér Zdeněk Válek. Byl nositelem městské ceny zlatý Nymburský lev. V Hálkově divadle odehrál více než 800 představení.


V Databázi českého amatérského divadla se uvádí: ZDENĚK VÁLEK se narodil v roce 1933 ve Pši u Kopidlna. Chvíli Válkovi bydleli v Hradci Králové, ale v roce 1938 se stěhují do Nymburka. Válek se vyučil elektromechanikem v ČKD Praha a vystudoval elektroprůmyslovku. Po vojně nastoupil jako hlavní energetik v Asbestosu Zvěřínek. Až do důchodu pracoval u Českých drah. V současnosti je revizní technik lanových drah. „Já dělám na kosti do polévky. Jednou vstanete v šest, podruhé v půl desáté. Nesmíte se přepínat, potom se dožijete,“ řekl Válek. Má dceru Evu a dvě vnoučata. Ochotníkem v divadelním souboru Hálek je od roku 1969, kde také režíruje. Z rodiny vystupuje v divadle už pět lidí. Je držitelem zlatého Nymburského lva.

Ochotnické divadlo začal hrát asi v roce 1950, v sedmnácti letech, v pohádce Alibaba a čtyřicet loupežníků, hrála se v nymburské jízdárně.

Více informací a fotografií k úmrtí tohoto nadšeného ochotníka najdete v článku reportéra Nymburského deníku Miroslava S. Jilemnického zde>>>

Válek: Na začátku jsem se vsadil, že odehraju pět her. Nymburský deník 22. 2. 2011, rozhovor Lukáše Trejbala se Zdeňkem Válkem zde >>>

Amatérská scéna věnovala nymburskému souboru celé říjnové vydání v roce 1970. Ke stažení a přečtení je zde>>>

valek-as-1970-velky.jpg

Autor: Michal Drtina

Přílohy:

zdene-valek-ej83e zdene-valek-parte-j2j5k