Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zemřel profesor Ján Zavarský

Lektor Problémového clubu 78. JH prof. Mgr. Ján Zavarský Autor: Ivo Miččkal

Slovenský scénograf, grafik a pedagog, lektor seminářů a dílen českého i slovenského amatérského divadla. Od osmdesátých let minulého století spolupracoval s řadou českých a moravských divadel, bývalý umělecký šéf Divadla Jána Palárika v Trnavě a pedagog VŠMU v Bratislavě a JAMU v Brně.


Ján Zavarský
31. 7. 1948, Banská Bystrica, Československo – 29. 5. 2022, Bratislava, Slovensko

Ján Zavarský absolvoval Střední školu uměleckého průmyslu v Bratislavě, kde poté studoval nejprve architekturu, potom scénografii u prof. Ladislava Vychodila na Vysoké škole múzických umění (absolvoval v roce 1974). V době studií působil jako scénograf v Divadle Andreje Bagára v Nitře. V letech 1975–1979 byl scénografem Státního loutkového divadla v Bratislavě a poté nastoupil do téže funkce v Trnavském divadle, kde púsobil posléze jako umělecký šéf. Od roku 1981 pravidelně spolupracoval s Divadlem Husa na provázku v Brně. Do roku 1990 vyučoval scénografii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, od 1994 na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde byl vedoucím Ateliéru scénografie. Od 1996 byl předsedou Slovenského národního centra OISTAT (Mezinárodní organizace scénografů a divadelních techniků).

Na svém uměleckém kontě má velkou řadu scénografií pro činoherní, loutkové i operní inscenace nejen na Slovensku a v Čechách, ale též v Maďarsku, Jugoslávii, Polsku, Německu, Švýcarsku a USA.

Věnoval se rovněž grafickému designu, volné tvorbě a architektuře. Jeho díla byla soustředěna na více než 30 výstavách a získala řadu významných ocenění. Ján Zavarský vytvořil na 300 výprav k nejrůznějším jevištním žánrům, v mnoha případech včetně návrhů kostýmů. Od poloviny osmdesátých let ho znali amatérští divadelníci v Čechách z jeho působení zejména na Jiráskově Hronově, kde byl s vynechávkou některých ročníků festivalu členem odborných porot či lektorem seminářů a na půdě hronovského Problémového clubu. V roce 2006 byl předsedou odborné poroty Loutkářské Chrudimi.

Amatérská scéna připravila první české vydání jeho publikace Kapitolky ze scénografie, která je skvělou pomůckou nejen pro scénografy a režiséry. Čtenáři ji objevovali postupně ve formě odborné přílohy časopisu počínaje číslem 1/2009 a konče číslem 6/2010.

Jeho scénografická tvorba měla silné intelektuálně-racionální prvky projevující se strohou věcností a racionální praktičností. Prosazoval funkční scénografii, vyrůstající z akčního propojení prostoru a herecké akce, měnící se s narůstající aktivitou herců během představení. Svou scénografickou vizi rozvíjel jednak v tradičním „kukátkovém“ divadle, jednak ve variabilních, otevřených prostorech. Spolupracoval i s loutkovými a amatérskými divadly.

V roce 2021 obdržel Pribinův kříž III. třídy za mimořádné zásluhy o kulturní rozvoj Slovenské republiky.

Životopis a fotografie též v Databázi českého amatérského divadla – https://amaterskedivadlo.cz/main.php?…

Autor: Amaterská Scéna