Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zpráva o Radnickém Dráčku 2021 a nejen o něm

Z představení Legendy Autor: archiv přehlídky

Když jsme se letos v září sešli v Radnicích na Oblastní přehlídce činoherních divadelních souborů hrajících pro děti Radnický Dráček 2021, ani jsme nemohli uvěřit, že je to už více jak dva roky, co jsme se naposledy viděli při této příležitosti. Loni se Dráček nekonal, a i letos se tradiční květnový termín přesunul, z důvodů nám všech známých, až do září.


A myslím, že období kdy se nemohlo hrát ani zkoušet, se projevilo i v programu přehlídky. Velmi obtížně se totiž dával dohromady. Ve výsledku byly do soutěže přihlášeny pouze tři soubory, ale nakonec jeden nepřijel, neb onemocněli dva herci. Takže soutěžily pouze dva soubory, a sice Divadelní studio D3 Karlovy Vary a ODS J.K. Tyl z Mýta. Nesoutěžně jsme pak ještě viděli Divadlo Střípek z Plzně, které vystoupilo s básněmi Daniela Heviéra Bílobílý svět.

Legendy (Z) kraje pod horami, které posbíral a převedl pro divadlo Viktor Braunreiter, a které nazkoušelo D3, jsou čtyři příběhy – legendy, traktované prostředky plenérového divadla. Na jednoduché scéně, tvořené jen bílým horizontem pomalovaným přírodními motivy a s použitím jednoho stolu, sledujeme vtipné představení, které si neklade za úkol vypovídat o velkých myšlenkách. Legendy jsou zpracovány přehledně, režisér Luboš Štěpán (cena) pracuje postupy neiluzivního divadla, využívá nejen výrazného verbálního projevu herců, ale pracuje i s tělem herců, využívá jejich kreativitu a i zkušenosti s tímto druhem divadla (cena za kolektivní herectví). Vtip a humor, to jsou hlavní atributy tohoto představení.

Jak to bylo s Růženkou je text, který sepsal Stanislav Tomek, a soubor z Mýta ho předvedl s velkou pečlivostí, s výpravnými kostýmy (ČUZ), a na bohatě vypracované scéně. Soubor disponuje velmi vyrovnaným a zkušeným hereckým kolektivem (dvě čestná uznání), ale právě pietní přístup k textu a důvěra v jeho nezpochybnitelné kvality, se paradoxně staly startem problémů, které inscenaci provázejí. Jinými slovy, přeskočím-li dramaturgickou přípravu a neodhalím-li záludnosti a strukturu materiálu, který si volím k inscenaci, může se mi stát, že výsledek, se jaksi vzpírá předloze. A to se stalo i mýtským. Důraz na příběh předváděný prostředky iluzivního divadla, to nebyl nejvhodnější inscenační přístup. Samotný scénář, je spíše jen jakýmsi dodatečným záznamem, původně improvizovaných situací, které měly sloužit k rozehrávání situačního i verbálního vtipu. V současném stavu inscenaci chybí nadsázka, schopnost podívat se na příběh a postavy v něm z nadhledu, schopnost dát divákovi poznat, že ne všechno myslíme vážně. Když se podaří vytěžit ze situací hry co nejvíce neverbálního humoru s nadhledem, určitě se její kvality posunou o několik stupňů výše.

Podstatné informace byly zaznamenány. Chybí jen finální shrnutí na téma Radnický Dráček. Úroveň organizace přehlídky lze hodnotit slovy: jako vždy výborná. Výborná a současně neformálně příjemná. A ještě takový nemalý bonus: divadelní prostory v Radnicích doznaly velmi příjemného vylepšení. Nevím, jak nákladná byla tato rekonstrukce, ale výsledek je dle mého vkusu také výborný. Takže radničtí, děkujeme.

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující ocenění:

Čestné uznání

Inka Linhartová za herecký výkon v roli Medardy v inscenaci Jak to bylo s Růženkou Ochotnický divadelní spolek J.K. Tyl Mýto

Jiří Lenk za herecký výkon v roli Jirky v inscenaci Jak to bylo s Růženkou Ochotnický divadelní spolek J.K. Tyl Mýto

Ochotnický divadelní spolek J.K. Tyl Mýto za kostýmy v pohádce Jak to bylo s Růženkou

Ceny

Luboš Štěpán za režii inscenace Legendy (z) kraje pod horami DS D3 Karlovy Vary

Divadelní studio D 3 Karlovy Vary za scénografii v inscenaci Legendy (z) kraje pod horami

Divadelní studio D 3 Karlovy Vary za kolektivní hereckou souhru v inscenaci Legendy (z) kraje pod horami

Na národní přehlídku Popelka 2021 v Rakovníku nebyla doporučena žádná inscenace.

V příloze naleznete fotografie z představení Legendy, Jak to bylo s Růženkou a foto poroty – pozn. red.

Autor: Jaroslav Kodeš

Přílohy:

Myto-J.K.Tyl-Jak-to-bylo-s-Ruzenkou-jqwga D-3-Karlovy-Vary-Legendy-bs6de porota-3l1uh