Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zvířátka a Petrovští

Autor:

Text Jindřišky Netrestové získal v roce 2014 první cenu v soutěži Oříšky pro Popelku, kterou pořádá Nipos-Artama ve spolupráci s organizátory Celostátní přehlídky amatérského činoherního divadlo pro děti Popelka Rakovník.


ZVÍŘÁTKA A PETROVŠTÍ (2014)

Jindřiška Netrestová

žánr: pohádka
obsazení: 8 mužů, 1 žena a 4 zvířátka (muži nebo ženy)

Proradný sedlák se domluví s loupežníky, aby okradli chudého chalupníka, který tak nebude moct splatit dluh, který u sedláka má. On i jeho dcera Terezka přijdou o střechu nad hlavou i o svá zvířátka – psa Bročka, kočku Lucku, kozu Kláru a kohouta Kokrháče. Než aby se zvířátka dostala do rukou sedlákovi, tak raději utečou. Sedlák si to nenechá líbit a pustí se za zvířátky do Petrovského hvozdu. Také Terezka s tatínkem se vydají zvířátka hledat. Dostanou se však do spárů loupežnické bandy, kterou vede Petrovský. Naštěstí je mezi loupežníky mladý vojenský zběh Janek, který se rozhodne napravit své chyby. Loupežníci i sedlák skončí v rukou drábů a Janek nejen že pomůže zachránit Terezku a tatínka, ale získá i lásku Terezky a přátelství zvířátek. Na motivy pohádek Brémští muzikanti a Zvířátka a Petrovští.

Text získal v roce 2014 první cenu v soutěži Oříšky pro Popelku, kterou pořádá Nipos-Artama ve spolupráci s organizátory Celostátní přehlídky amatérského činoherního divadlo pro děti Popelka Rakovník. Podle scénáře byla natočena i rozhlasová pohádka.

Hlavní přednosti textu: inovativní práce s klasickými pohádkovými motivy, zručně vystavěné dramatické situace, funkční výstavba děje, motivované jednání dobře vybudovaných dramatických postav, zřetelné morální poselství ve spojení s tématy z oblasti finanční gramotnosti Hlavní nedostatky textu: rozplétání zápletky v poslední třetině hry je poněkud krkolomné

Text v příloze

Autor: Amaterská Scéna

Přílohy:


zviratka-a-petrovsti-finalni-verze-divadlo-1bqj2.pdf