Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Petr Ginz / František Tichý / NÁVŠTĚVA Z PRAVĚKU

Praha (Praha)

Akce se koná: 13.2.2023

Místo konání: Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1

Web akce: http://cinoherníklub.cz

Podrobnosti:

Činoherní klub uvádí:
Gymnázium Přírodní škola
Petr Ginz / František Tichý / NÁVŠTĚVA Z PRAVĚKU
Divadelní představení na motivy knihy a životního příběhu Petra Ginze, mladého výtvarníka, spisovatele a šéfredaktora terezínského časopisu VEDEM. Ve hře se prolíná fantazijní dobrodružný příběh inspirovaný Julesem Vernem s mrazivou realitou životního osudu dospívajícího chlapce v době protektorátu.
Režie: František Tichý, Jakub Fojtík, Michal Květák, Rozálie Kopecká / Hrají: Hrají: Josef Arnot, Adnan Alhariri, Matyáš Beránek, Oliver Böhm, Tomáš Brdička, Vojtěch Bruthans, Prokop Císler, Anna Geröová, Vojtěch Havrda, Jaroslav Janda, Jonáš Kučera, Ondřej Kučera, Barbora Marišková, Adam Novik, Šimon Petrov, Mojmír Pěnička, Adam Pochman, Anežka Ptáčková, Jonáš Soukup, František Tichý, Natkamon Wongsrisang / Hudební doprovod: Zuzana Bruthansová, František Kittner, Julie Krommelová, Vít Novotný, Adam Pochman, Julie Součková.
Petr Ginz (1928 – 1944) se narodil v Praze ve smíšené židovsko-křesťanské rodině. Od malička byl chlapcem mnoha talentů – kreslil a maloval, zajímal se o historii i přírodní vědy, miloval pokusy i nové technické objevy, ale především četl a psal. Na židovské škole v Jáchymově ulici vydával časopis Rozhled, stal se starostou třídy.
V říjnu 1942 byl deportován do terezínského ghetta, kde byl umístěn na chlapecký domov 1 pod vedením prof. Valtra Eisingera (kterého kluci oslovovali Prcek a tykali mu). Zde začal za pomoci Kurta Kotouče vydávat dnes světoznámý časopis Vedem, v němž chlapci zachycovali kromě každodenní reality ghetta i život na domově, psali sem svoje úvahy, básně a povídky. V Terezíně také vytvořil několik desítek kreseb a maleb a aktivně se zapojil také do práce chlapecké samosprávy na domově.
V září 1944 byl Petr spolu s většinou kamarádů zařazen do transportu do Osvětimi-Birkenau a krátce po příjezdu zavražděn v plynové komoře. Mladší sestra Eva i oba rodiče válku přežili a postupně přesídlili do Izraele, kde Eva (dnes známá izraelská výtvarnice Chava Presburger) žila až do své smrti v roce 2022.
Petrův příběh i odkaz obletěl svět, když jeho obrázek Měsíční krajina vzal na palubu raketoplánu Columbia první izraelský astronaut Ilan Ramon

Návštěva z pravěku
…tak pojmenoval Petr svůj první dokončený román. Psal ho ještě v Praze, mladému spisovateli bylo tehdy 13 let. Svým příběhem chtěl vzdát hold svému oblíbenému Julesovi Vernovi, knihu uvádí historkou o nalezení zapomenutého rukopisu tohoto francouzského autora a i během psaní zachovává jeho styl a archaický způsob řeči.
Petr ale píše v době protektorátu, v podmínkách stále se stupňujících protižidovských opatření a hrozby transportů do neznáma. Do příběhu z Belgického Konga 19. století proto promítá obecné otázky dobra a zla, diskriminace i solidarity mezi dobrými lidmi, která všechny temnoty nakonec překoná.
Ke knize se chtěl vrátit v Terezíně, ale neúprosný osud byl rychlejší. Rukopis tedy podle jeho poznámek doplnila Eva, která ho také před 15 lety připravila k vydání.
Gymnázium Přírodní škola a Petr Ginz
Časopis Vedem a život a dílo Petra Ginze stály u zrodu projektu Terezínská štafeta. Ten už dávno přerostl rámec místa svého vzniku, pražského osmiletého gymnázia Přírodní škola, a oslovil mnoho stovek mladých lidí v celé ČR. A to nejen prostřednictvím dvou ročníků soutěže Převezměte terezínskou štafetu, CD zhudebněných terezínských textů Slova zní zpoza zdí, divadelní hře Terezínské zvony a celé řady workshopů pro školy realizovaných ve spolupráci s Židovským muzeem Praha, ale i díky knihám Princ se žlutou hvězdou, Hned vedle bílá barva mráčků a Transport za věčnost.
Přehlídka amatérských divadelních souborů se uskutečňuje v roce 2023 za finanční podpory MK ČR.
Vstupné 90,- Kč / Začátek 19:00!!!