Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Blogy

DSC-0013-scaled-kbfst

Přelet nad loutkářským hnízdem - neděle

8.11.2021 | Amaterská Scéna

Zpravodajství z nedělního programu přehlídky loutkového divadla píše Alice Škrrr.

Hana-Voriskova-Ryzovani-foto-Jan-Slavicek-f9qal

Přelet nad loutkářským hnízdem - sobota

7.11.2021 | Amaterská Scéna

Třetí den festivalu opět v Divadle Minor. Z amatérských souborů jsme viděli Hanku Voříškovou a Bažantovu loutkářskou družinu z Poniklé.

DSC-7608-hwrt2

70. loutkářská Chrudim - den sedmý

7.7.2021 | Kateřina Molčíková

Výbušný festivalový koktejl představení, dílen, seminářů, kritických rozborů, zmoklých nohou i koupání v kašnách a nekonečné řady setkání. To byla jubilejní sedmdesátá Loutkářská Chrudim.

DSC-8640a-1nqab

70. loutkářská Chrudim – den šestý

6.7.2021 | Kateřina Molčíková

Slova byla vetkávána do obrazů, obrazy mizely za slovy, slova se vtiskávala do paměti a probouzela zasunuté představy.

Mracov-MaMaMa-O-modrem-hrnci-gf5re

70. loutkářská Chrudim - den pátý

5.7.2021 | Kateřina Molčíková

Na jevišti Malé scény Divadla Karla Pippicha se dnes potkaly dvě různé generace divadelníků a dva různé přístupy charakterizující sólová vystoupení. Zatímco Matěj Machek (13 let) vsadil na fantazii publika, náznak, humornou ledabylost a minimalismus, Alena Štěpánová (bývalá členka souboru Vozichet, založeného v roce 1980) si vyhrála s precizní animací své loutky, krásně rozehrávala jejich vzájemný vztah a do své vlastní vypravěčské exprese se herecky pěkně opřela. Co je oba spojuje obrovská dávka nadsázky a sebeironie.

Jaromer-Convivium-ZUS-F.-A.-Sporka-Hra-o-dusi-40b6t

70. loutkářská Chrudim - den čtvrtý

4.7.2021 | Kateřina Molčíková

Tři představení dnešního dne pracovala s metaforou, jednoznačností, rozdělením postav loutkoherců a loutek i s jejich propojením. Dvě z nich měla vlastní živou a pravděpodobně i autorskou hudbu. Symbolická rovina byla chvílemi aktivizační, chvílemi nepřehledná a únavná. Vždycky ale bylo na co se koukat a o čem přemýšlet.

DSC-4142a-a6rtp

70. loutkářská Chrudim - den třetí

3.7.2021 | Kateřina Molčíková

O životě, smrti a svobodě. Víťa Marčík je známý scénárista, herec, režisér, hudebník a lidový vypravěč, Hana Voříšková je výtvarnice, příležitostná loutkoherečka, provozovatelka divadelně-písničkových automatů a učitelka výtvarného oboru na ZUŠ v Chocni. Oba přivezli do Chrudimi silná témata strachu, svobody a smyslu naší existence.

DSC-5054-7zdq7

70. Loutkářská Chrudim – den druhý

2.7.2021 | Kateřina Molčíková

Druhý festivalový den přinesl v hlavním programu dvě představení. Volné uskupení tvůrců Vi.tvor přivezlo tentokrát v rámci doprovodného programu do Chrudimi oproti dynamicky a expresivně hranému Dlouhému, Širokému a Bystrozrakému poetické představení Kde budeme bydlet

DSC-2596a-ui6j2

70. loutkářská Chrudim - den první

1.7.2021 | Kateřina Molčíková

V podvečer posledního školního dne byla oficiálně zahájena 70. Loutkářská Chrudim. Ve stanu, kterým příjemně povlával vítr, přivítal Michal Drtina účinkující, lektory i seminaristy, nastínil program a objasnil organizační strukturu letošního kulatého ročníku. V šest hodin se roztočila šňůra krátkých opakovaných výjevů z chystaného představení Buchet a loutek Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident.

DSC-8671web-iadzv

Jiráskův Hronov - Nezkosilo

9.8.2020 | Amaterská Scéna

Když jsme před týdnem přijížděli na jubilejní Jiráskův Hronov, netušili jsme, jak to všechno bude. Zda hrozící pandemie zasáhne, či ne, zda dojde k nějakému incidentu v této souvislosti, který se následně bude omílat v celostátním tisku.