Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Blogy

DSC-9409A-iewk8

Na Hronově premiérově (vol. 05-06)

5.8.2022 | Josef Pekárek

Jiráskův Hronov je již za svou polovinou a mě nějak docházejí síly. Už pomalu vynechávám psaní a čas věnuji dospávání, odpočinku a snaze uvnímat všechna divadelní představení. Ještě se držím na nohou. Možná mi k tomu pomohlo i volnější tempo na semináři, kdy jsme se namísto fyzické vyčerpanosti přesunuli k vyčerpanosti psychické. Určitým předělem se stala středeční masáž a čtvrteční čas na individuální konzultace nad jednotlivými možnosti, jak performovat sebe.

DSC-7308-upg3b

Na Hronově premiérově (vol. 04)

3.8.2022 | Josef Pekárek

Jestli stále čtete tento blog, tak je to chvályhodné. Mně se toho totiž na hronovské přehlídce nedaří moc přečíst ani stíhat „ochutnávky“ všech doprovodných akcí, jimiž je Hronov vyhlášený. Nu, což… ještě zbývá několik dní.

DSC-3290ajpg-j9qyv

Na Hronově premiérově (vol. 03)

3.8.2022 | Josef Pekárek

Třetí den bývá – nejen na přehlídce – kritický. Bláhově jsem si včera myslel, jak všechny své dojmy, zážitky, nové tváře spláchnu večer u sklínky vína u Tritona. Avšak člověk míní…

DSC-2751-tpv7x

Na Hronově premiérově (vol. 02)

1.8.2022 | Josef Pekárek

Druhý den (neděle 31. 8.) se pro mne nesl ve znamení fyzické vyčerpanosti. Ne, že bych tolik juchal na off-programu v přilehlém parku za zvuku punkových a rockových kapel, nýbrž mě dost zdecimoval seminář.

DSC-7515a-luzbg

Na Hronově premiérově (vol. 01)

31.7.2022 | Josef Pekárek

Náměstí plné stánků, tryskající voda, sluneční paprsky… ano, připadal jsem si jako cizinec na zahraniční dovolené v dosud nenavštívené zemi, a to bez znalostí místních poměrů. Přitom mohu o sobě tvrdit, že nejsem žádný festivalový nováček. Ale Jiráskův Hronov mi zatím ve sbírce chyběl, přestože jsem ho hodlal již několikrát získat, leč marně. To, a mnohé další, mi běhalo hlavou, když jsem spokojeně – a osamoceně – usedl v pátek na schody Jiráskova divadla v Hronově. Nikoho a nic zde neznaje, nabízím své postřehy nezaujatého pozorovatele.

DSC-0013-scaled-kbfst

Přelet nad loutkářským hnízdem - neděle

8.11.2021 | Amaterská Scéna

Zpravodajství z nedělního programu přehlídky loutkového divadla píše Alice Škrrr.

Hana-Voriskova-Ryzovani-foto-Jan-Slavicek-f9qal

Přelet nad loutkářským hnízdem - sobota

7.11.2021 | Amaterská Scéna

Třetí den festivalu opět v Divadle Minor. Z amatérských souborů jsme viděli Hanku Voříškovou a Bažantovu loutkářskou družinu z Poniklé.

DSC-7608-hwrt2

70. loutkářská Chrudim - den sedmý

7.7.2021 | Kateřina Molčíková

Výbušný festivalový koktejl představení, dílen, seminářů, kritických rozborů, zmoklých nohou i koupání v kašnách a nekonečné řady setkání. To byla jubilejní sedmdesátá Loutkářská Chrudim.

DSC-8640a-1nqab

70. loutkářská Chrudim – den šestý

6.7.2021 | Kateřina Molčíková

Slova byla vetkávána do obrazů, obrazy mizely za slovy, slova se vtiskávala do paměti a probouzela zasunuté představy.

Mracov-MaMaMa-O-modrem-hrnci-gf5re

70. loutkářská Chrudim - den pátý

5.7.2021 | Kateřina Molčíková

Na jevišti Malé scény Divadla Karla Pippicha se dnes potkaly dvě různé generace divadelníků a dva různé přístupy charakterizující sólová vystoupení. Zatímco Matěj Machek (13 let) vsadil na fantazii publika, náznak, humornou ledabylost a minimalismus, Alena Štěpánová (bývalá členka souboru Vozichet, založeného v roce 1980) si vyhrála s precizní animací své loutky, krásně rozehrávala jejich vzájemný vztah a do své vlastní vypravěčské exprese se herecky pěkně opřela. Co je oba spojuje obrovská dávka nadsázky a sebeironie.