Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

O čem se mluví

IMG-5580-fmvac

Divadlo Říše loutek pod křídly Městské knihovny Praha

25.10.2021 | Michal Drtina

Hodnotný dar dostal spolek Divadlo Říše loutek na slavnostním setkání při příležitosti připomenutí 101 let od počátků jeho činnosti, které se uskutečnilo v sobotu 23. října 2021 v rezidenci primátora a pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Ředitel Městské knihovny Praha zde veřejně potvrdil, že se se spolkem, který provozuje stoletou divadelní činnost, dohodl na formě spolupráce v prostoru Říše loutek.

hashtag-kulturajesluzba-logo-sirka-daceb

Týden péče o duši: Kultura je taky služba!

28.4.2021 | Amaterská Scéna

České středisko ITI vyhlašuje „Týden péče o duši“. Těší nás, že se k 3.5.2021 otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na Ministerstvu zdravotnictví zapomněli do Balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit. Těšíme se, že k tomuto datu také z nařízení zmizí zákaz přítomnosti diváka a konečně se budeme moci jeden na druhého svobodně dívat. Od 3.5. v ulicích opět divák potká umělce. Prosíme, nehladit, nekrmit a dodržovat platná hygienická pravidla. Umělce vyzýváme, aby svou službu poskytovali bezpečně, z celého srdce a s radostí. Kultura je totiž také služba pro návrat zpět do normálního života nezbytná!

cisar-jan-2pfah

Vzpomínky na profesora Jana Císaře

14.4.2021 | Amaterská Scéna

Vážený přátelé, divadelníci, dnes, 14. 4. 2021, zemřel pan profesor Jan Císař. Stručná smutná zpráva, kterou ještě nedovedeme domyslet... Níže uvádíme osobní vzpomínky na tohoto "generálního inspektora českého amatérského divadla". Chcete-li připojit svou krátkou osobní vzpomínku, dojemnou, veselou, dramatickou....:-), pošlete ji na adresu redakce. Velice rádi ji zveřejníme.

cisar-hronov-c69k8

Zemřel profesor Jan Císař

14.4.2021 | Amaterská Scéna

Český amatérský i profesionální divadelní svět dnes ve středu 14. dubna 2021 s lítostí přijal smutnou zprávu: zemřel pan profesor Jan Císař. Učil valnou většinu profesionálních i amatérských divadelníků, inspiroval, měl ten nejširší přehled o tom, co se v českém divadle děje... V tuhle chvíli chybí slova.... Bude nám moc chybět...

autobus-ilustrace-s2c9i

Podpora zájezdových dopravců

18.3.2021 | Amaterská Scéna

Vážení organizátoři přehlídek a festivalů, vážení kolegové ze souborů. Mnozí z vás používají k přepravě na vystoupení, přehlídky a festivaly zájezdové dopravce. Většinou jde o dopravce, který vás s láskou a péčí dopravoval a doufejme, že i v následujících měsících bude dopravovat. Jak se vyjadřují někteří z pořadatelů: Vlakem, autobusem nebo pěšky s kulisami zahrát nedorazíme. Z tohoto důvodu uvádíme níže odkaz na petici - Iniciativa za autobusy.

anglie-wu58l

Zajímavé momenty anglofonního divadla on-line

3.3.2021 | Amaterská Scéna

Anglofonní svět se vypořádává s uzavírkou divadel podobně jako ten český. Pandemie postrčila divadlo směrem ke spolupráci s technologiemi, které sice pomalu do divadelní tvorby pronikaly i předtím, rozhodně ale ne s takovou razancí, jakou můžeme sledovat nyní.

DSC-3197a-bl7on

Akolektiv Helmut nominován na Talent roku 2020

26.2.2021 | Amaterská Scéna

Nominace v osmi kategoriích na Ceny divadelní kritiky za rok 2020 zveřejnili pořadatelé. V kategorii talent roku 2020 se objevil i soubor AKOLEKTIV HELMUT, Praha, který se účastnil přehlídek v Písku a v Chrudimi. Veřejný debut Akolektivu Helmut S čaganem lamag nohy byl pro některé diváky událostí letošní zkrácené sezóny. Udílení cen 3. 3. 2021 ve 20 hodin na youtube kanálu nebo facebooku (info u nominací v článku).

sefrna-antre-j5lme

Loutkáře pojí přátelství a společné povahové rysy

23.2.2021 | Kateřina Fikejzová Prouzová

Hostem streamu Antré byl 14. února divadelník a loutkář, zakladatel a vůdčí osobnost soubor „C" Svitavy Karel Šefrna. Držitel mnoha ocenění, výrazná a všestranná osobnost.

o-cem-se-mluvi

Žádost o pomoc českým krajanům v Chorvatsku

18.2.2021 | Helena Vondrušková

Zdravím vás, příznivci DS Vojan Libice nad Cidlinou! Jak většina z vás ví, navázal náš spolek přátelský kontakt s českou menšinou v Chorvatsku. Vzájemná výměna divadelních představení začala už v r. 1996 a trvá dodnes.

divadlo-na-orli-9c20g

Otevřený dopis členům vlády

28.12.2020 | Amaterská Scéna

Vládní opatření spojená s pátým stupněm protiepidemického systému neumožňují zkoušet ani streamovat nazkoušené inscenace školním divadlům. Tento problém popisuje otevřený dopis, který volá po změně protiepidemického systému tak, aby bylo ke školním divadlům přistupováno stejně jako k divadlům profesionálním. Hlavním argumentem je totožná provozní struktura a nepříznivý dopad vládního opatření na budoucí profesní uplatnění absolventů.