Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

O čem se mluví

titulka-pisek-f14rq

Vážím si všech pořadatelů přehlídek

24.5.2022 | Pavlína Schejbalová

Další ze série rozhovorů s odbornými pracovníky NIPOS-ARTAMA, tentokrát s Alenou Crhovou, která se věnuje experimentujícímu divadlu a připravuje mimo jiné Celostátní přehlídku Šrámkův Písek. K 60. výročí této přehlídky vychází almanach, jehož titulní stranu vám v premiéře představujeme.

Lenka-Hulakova-Simona-Bezouskova-wi25q

Baví mě chystat něco, co by jinak nebylo

3.4.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Lenkou Hulákovou, odbornou pracovnicí NIPOS-ARTAMA pro středoškolské a mladé divadlo.

Bezouskova-Popelka-vdksm

Nejvíce jim pomůže možnost znovu hrát a zkoušet

3.3.2022 | Pavlína Schejbalová

V jaké kondici je české amatérské divadlo? Kolotoč tradičních přehlídek českého amatérského divadla, se začíná roztáčet. S nadějí doufáme, že jich letos proběhne co možná nejvíce, možná přibudou i nějaké nové a hlavně jich co nejméně bude zrušeno.

kultura-pro-ukrajinu-8dgfr

Kultura pro Ukrajinu

2.3.2022 | Amaterská Scéna

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu vyvolal vlnu solidarity i mezi českými umělci. K podpoře se přidalo i mnoho spolků, festivalů, kulturních institucí a amatérských souborů. K důraznému odsouzení ruské agrese se přidává i redakce Amatérské scény a zve na čtvrteční benefiční koncert na pražskou Kampu.

IMG-5580-fmvac

Divadlo Říše loutek pod křídly Městské knihovny Praha

25.10.2021 | Michal Drtina

Hodnotný dar dostal spolek Divadlo Říše loutek na slavnostním setkání při příležitosti připomenutí 101 let od počátků jeho činnosti, které se uskutečnilo v sobotu 23. října 2021 v rezidenci primátora a pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Ředitel Městské knihovny Praha zde veřejně potvrdil, že se se spolkem, který provozuje stoletou divadelní činnost, dohodl na formě spolupráce v prostoru Říše loutek.

hashtag-kulturajesluzba-logo-sirka-daceb

Týden péče o duši: Kultura je taky služba!

28.4.2021 | Amaterská Scéna

České středisko ITI vyhlašuje „Týden péče o duši“. Těší nás, že se k 3.5.2021 otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na Ministerstvu zdravotnictví zapomněli do Balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit. Těšíme se, že k tomuto datu také z nařízení zmizí zákaz přítomnosti diváka a konečně se budeme moci jeden na druhého svobodně dívat. Od 3.5. v ulicích opět divák potká umělce. Prosíme, nehladit, nekrmit a dodržovat platná hygienická pravidla. Umělce vyzýváme, aby svou službu poskytovali bezpečně, z celého srdce a s radostí. Kultura je totiž také služba pro návrat zpět do normálního života nezbytná!

cisar-jan-2pfah

Vzpomínky na profesora Jana Císaře

14.4.2021 | Amaterská Scéna

Vážený přátelé, divadelníci, dnes, 14. 4. 2021, zemřel pan profesor Jan Císař. Stručná smutná zpráva, kterou ještě nedovedeme domyslet... Níže uvádíme osobní vzpomínky na tohoto "generálního inspektora českého amatérského divadla". Chcete-li připojit svou krátkou osobní vzpomínku, dojemnou, veselou, dramatickou....:-), pošlete ji na adresu redakce. Velice rádi ji zveřejníme.

cisar-hronov-c69k8

Zemřel profesor Jan Císař

14.4.2021 | Amaterská Scéna

Český amatérský i profesionální divadelní svět dnes ve středu 14. dubna 2021 s lítostí přijal smutnou zprávu: zemřel pan profesor Jan Císař. Učil valnou většinu profesionálních i amatérských divadelníků, inspiroval, měl ten nejširší přehled o tom, co se v českém divadle děje... V tuhle chvíli chybí slova.... Bude nám moc chybět...

autobus-ilustrace-s2c9i

Podpora zájezdových dopravců

18.3.2021 | Amaterská Scéna

Vážení organizátoři přehlídek a festivalů, vážení kolegové ze souborů. Mnozí z vás používají k přepravě na vystoupení, přehlídky a festivaly zájezdové dopravce. Většinou jde o dopravce, který vás s láskou a péčí dopravoval a doufejme, že i v následujících měsících bude dopravovat. Jak se vyjadřují někteří z pořadatelů: Vlakem, autobusem nebo pěšky s kulisami zahrát nedorazíme. Z tohoto důvodu uvádíme níže odkaz na petici - Iniciativa za autobusy.

anglie-wu58l

Zajímavé momenty anglofonního divadla on-line

3.3.2021 | Amaterská Scéna

Anglofonní svět se vypořádává s uzavírkou divadel podobně jako ten český. Pandemie postrčila divadlo směrem ke spolupráci s technologiemi, které sice pomalu do divadelní tvorby pronikaly i předtím, rozhodně ale ne s takovou razancí, jakou můžeme sledovat nyní.