Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

O čem se mluví

EE2-3953-xa24v

Dávat lidi dohromady. Nebrat nic jako dogma. To mě baví.

7.9.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Michalem Drtinou, odborným pracovníkem NIPOS pro loutkářství. O hranicích loutkového divadla, unikátním systému soutěžních přehlídek, zapálených loutkářích amatérech i profesionálech, zkrátka o loutkovém divadle s láskou.

Karel-Tomas-archiv-txs1y

Souborů je málo, překážky jim neklademe

2.6.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Karlem Tomasem, odborným pracovníkem NIPOS. Pět let pracoval v ÚKVČ (Ústav pro kulturně výchovnou činnost) na úseku činoherní divadlo (Jiráskův Hronov a přehlídky ve Svitavách a Vysokém n. J., také dva ročníky pozdější Popelky ve Stráži pod Ralskem) a poté od r. 1991 v IPOS, později změněném na NIPOS–pracoviště ARTAMA, kde se zabýval mladým a netradičním divadlem a studentským divadlem. Od roku 1991 organizoval přehlídky Šrámkův Písek, od roku 1995 i divadelní dílny v Šumperku. V letech 2006-07 žil v Anglii a po návratu pracuje opět v NIPOS, kde má na starosti obor pohybové divadlo a pantomima, částečně opět vzdělávací dílny S.M.A.D. v Šumperku a také vztahy se zahraničím. (viz www.amaterskedivadlo.cz)

zavarsky-foto-0v4a5

Zemřel profesor Ján Zavarský

31.5.2022 | Amaterská Scéna

Slovenský scénograf, grafik a pedagog, lektor seminářů a dílen českého i slovenského amatérského divadla. Od osmdesátých let minulého století spolupracoval s řadou českých a moravských divadel, bývalý umělecký šéf Divadla Jána Palárika v Trnavě a pedagog VŠMU v Bratislavě a JAMU v Brně.

titulka-pisek-f14rq

Vážím si všech pořadatelů přehlídek

24.5.2022 | Pavlína Schejbalová

Další ze série rozhovorů s odbornými pracovníky NIPOS-ARTAMA, tentokrát s Alenou Crhovou, která se věnuje experimentujícímu divadlu a připravuje mimo jiné Celostátní přehlídku Šrámkův Písek. K 60. výročí této přehlídky vychází almanach, jehož titulní stranu vám v premiéře představujeme.

Lenka-Hulakova-Simona-Bezouskova-wi25q

Baví mě chystat něco, co by jinak nebylo

3.4.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Lenkou Hulákovou, odbornou pracovnicí NIPOS-ARTAMA pro středoškolské a mladé divadlo.

Bezouskova-Popelka-vdksm

Nejvíce jim pomůže možnost znovu hrát a zkoušet

3.3.2022 | Pavlína Schejbalová

V jaké kondici je české amatérské divadlo? Kolotoč tradičních přehlídek českého amatérského divadla, se začíná roztáčet. S nadějí doufáme, že jich letos proběhne co možná nejvíce, možná přibudou i nějaké nové a hlavně jich co nejméně bude zrušeno.

kultura-pro-ukrajinu-8dgfr

Kultura pro Ukrajinu

2.3.2022 | Amaterská Scéna

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu vyvolal vlnu solidarity i mezi českými umělci. K podpoře se přidalo i mnoho spolků, festivalů, kulturních institucí a amatérských souborů. K důraznému odsouzení ruské agrese se přidává i redakce Amatérské scény a zve na čtvrteční benefiční koncert na pražskou Kampu.

IMG-5580-fmvac

Divadlo Říše loutek pod křídly Městské knihovny Praha

25.10.2021 | Michal Drtina

Hodnotný dar dostal spolek Divadlo Říše loutek na slavnostním setkání při příležitosti připomenutí 101 let od počátků jeho činnosti, které se uskutečnilo v sobotu 23. října 2021 v rezidenci primátora a pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Ředitel Městské knihovny Praha zde veřejně potvrdil, že se se spolkem, který provozuje stoletou divadelní činnost, dohodl na formě spolupráce v prostoru Říše loutek.

hashtag-kulturajesluzba-logo-sirka-daceb

Týden péče o duši: Kultura je taky služba!

28.4.2021 | Amaterská Scéna

České středisko ITI vyhlašuje „Týden péče o duši“. Těší nás, že se k 3.5.2021 otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na Ministerstvu zdravotnictví zapomněli do Balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit. Těšíme se, že k tomuto datu také z nařízení zmizí zákaz přítomnosti diváka a konečně se budeme moci jeden na druhého svobodně dívat. Od 3.5. v ulicích opět divák potká umělce. Prosíme, nehladit, nekrmit a dodržovat platná hygienická pravidla. Umělce vyzýváme, aby svou službu poskytovali bezpečně, z celého srdce a s radostí. Kultura je totiž také služba pro návrat zpět do normálního života nezbytná!

cisar-jan-2pfah

Vzpomínky na profesora Jana Císaře

14.4.2021 | Amaterská Scéna

Vážený přátelé, divadelníci, dnes, 14. 4. 2021, zemřel pan profesor Jan Císař. Stručná smutná zpráva, kterou ještě nedovedeme domyslet... Níže uvádíme osobní vzpomínky na tohoto "generálního inspektora českého amatérského divadla". Chcete-li připojit svou krátkou osobní vzpomínku, dojemnou, veselou, dramatickou....:-), pošlete ji na adresu redakce. Velice rádi ji zveřejníme.