Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

O čem se mluví

DSC-0114-y2fur

Jiráskův Hronov došel do zlomového bodu

11.8.2015 | David Slížek

V jakém termínu proběhne příští JH? Jak to bude s ubytováním? A je budoucnost JH ohrožena? Ještě než letošní festival úplně skončil, sešel se k prvnímu hodnocení Festivalový výbor, který stanovuje celkovou koncepci festivalu a sleduje průběh příprav a průběh samotného JH. O jeho závěrech jsme mluvili s programovou ředitelkou JH Simonou Bezouškovou.

DSC-0291-vrkjt

Last Call, Hronov!

10.8.2015 | Petr Christov

Rád bych se dopustil jedné poznámky na okraj, či snad glosy, což může být jedno a totéž.

DSC-0202-eyu5y

Co je s amatérským divadlem?

10.8.2015 | Markéta Zborníková

85. Jiráskův Hronov za námi, pohled na amatérské divadlo je lehce znepokojivý. Navrácena z 85. Jiráskova Hronova, spánkový deficit dohnán, mozek odpočinut a schopen přemýšlet. A proto toto:

spoustova-chruim-znqem

Kam tě ma život dofackovat, tam tě dofackuje

16.7.2015 | Amaterská Scéna

Posezení s Evou Spoustovou-Málkovou, která mimo jiné říká: Já chtěla být animátorka. Mám úchylku na animovaný filmy, proto taky režíruji dabing animovaných filmů pro Disneyho. Když jsem začínala, tak jsem věřila v totální návrat k marionetám se zvláštními efekty, aby byl divadelní prostor úplně snový. Byli pro mě nesnesitelní živí herci a loutky, i když jsem v takových inscenacích hrála.

kachnicky-osidory-4bxcg

O prostupnosti přehlídek

6.7.2015 | Jakub Hulák

aneb jak vypadá ideální inscenace. Moje letošní cesta po celostátních přehlídkách začala na konci května Šrámkovým Pískem. Následovaly Dětská scéna a Mladá scéna, třetí den po jejím skončení už jsem byl tady, v Chrudimi. Proč o tom píšu.

IMG-7162-nh8j2

Odpojit se umím, ale nechci se odtrhnout

12.3.2015 | Lenka Jaklová

Rozhovor s Josefem Janem Kopeckým, režisérem a hercem amatérského divadla, pedagogem a ředitelem Kulturního centra v České Třebové – o svobodě amatérského divadla, o emocích na jevišti i v životě, o demokracii a občanské odvaze, i o tom, proč se už podruhé hlásí do konkurzu na ředitele Klicperova divadla v Hradci Králové.

IMG-0638-5frpf

O potřebě nepraktičnosti a otevřených očích

26.2.2015 | Michal Zahálka

Současné amatérské divadlo vnímám jako současné divadlo, anebo jako současné umění, ba jako současné cokoliv. Je ho chvályhodně hodně, trocha ho je vynikajícího, trocha mizerného a nejvíc někde mezi tím. Jeho síla tkví v tom, že se ze všech divadel nejméně musí ohlížet na kasovní úspěch, pokud ovšem nechce. Musím se přiznat, že to, které se na kasovní úspěch ohlížet chce, je mi jaksi podezřelé.

hrajeme-o-zivot-x2oy0

Nadační fond Hrajeme o život

25.2.2015 | Amaterská Scéna

Jistě si divadelníci vzpomenou, že začátkem minulého roku mnoho souborů i jednotlivců poslalo svůj finanční příspěvek, získaný často benefičními představeními, na konto Franta jako příspěvek na finančně náročnou léčbu kolegy Františka Zborníka. Všechno vypadá tak, že protonová terapie byla úspěšná.

tyl-rakovnik-jhcgt

Věřím, že nastává renesance amatérského divadla

25.2.2015 | Jan Švácha

Amatérské divadlo velmi často a tak, jak je mu to jednou z mnoha rolí připisováno, může vyplňovat repertoárové skuliny, do kterých si profesionálové netroufají ze strachu z nedostatku publika, nutnosti výdělku či prostě jen díky z praxe získané zkušenosti.

jiraskovo-divadlo-v-hronove-0-bbahe

Na seznamu UNESCO dosud chybí amatérské divadlo

12.2.2015 | Lenka Jaklová

V rozhovoru s Lenkou Lázňovskou se mimo jiné mluví o světovém unikátu postupových přehlídek, o databázi amatérského divadla i o tom, jak je to vlastně s dělením na profesionály a amatéry. Lenka Lázňovská stojí v čele Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Tato instituce se kromě mnoha jiných činností věnuje také péči o amatérské divadlo. A Lenka Lázňovská právě tento obor považuje za sobě blízký.