Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Rozhovory

PF2023-elektronicky-stin-nx70j

PF 2023

1.1.2023 | Michal Drtina

Mnoho skvělých divadelních zážitků v roce 2023 Vám přeje redakce Amatérské scény

DSC-6458-1ngb8

Krakonošův divadelní podzim pod křídly černých andělů

10.10.2022 | Petra Richter Kohutová

Krakonošův divadelní podzim 2022 ve Vysokém nad Jizerou, 53. ročník národní přehlídky venkovských divadelních souborů, se letos konal od pátku 30. září do soboty 8. října 2022. Částečně se kryl s Popelkou Rakovník; soubor MALIS hrál Za prkennou ohradou na obou národních přehlídkách. Ve Vysokém jsme viděli osm soutěžních představení – a nad každým z nich se vznášel černokřídlý anděl, protože buď byly poslední věci člověka a smrt hlavním tématem nebo alespoň významným motivem, objevovaly se ve všech možných variacích a ve všech žánrech.

EE2-3953-xa24v

Dávat lidi dohromady. Nebrat nic jako dogma. To mě baví.

7.9.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Michalem Drtinou, odborným pracovníkem NIPOS pro loutkářství. O hranicích loutkového divadla, unikátním systému soutěžních přehlídek, zapálených loutkářích amatérech i profesionálech, zkrátka o loutkovém divadle s láskou.

piknik-volyne-logo-6rbx2

Divadelní PIKNIK Volyně 2022

3.7.2022 | Amaterská Scéna

Všechna čísla Zpravodaje a výsledková listina

Mlada-Scena-plakat-n78ln

Mladá scéna 2022 už je v běhu !

25.6.2022 | Amaterská Scéna

19. celostátní přehlídka studentských divadelních souborů

Karel-Tomas-archiv-txs1y

Souborů je málo, překážky jim neklademe

2.6.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Karlem Tomasem, odborným pracovníkem NIPOS. Pět let pracoval v ÚKVČ (Ústav pro kulturně výchovnou činnost) na úseku činoherní divadlo (Jiráskův Hronov a přehlídky ve Svitavách a Vysokém n. J., také dva ročníky pozdější Popelky ve Stráži pod Ralskem) a poté od r. 1991 v IPOS, později změněném na NIPOS–pracoviště ARTAMA, kde se zabýval mladým a netradičním divadlem a studentským divadlem. Od roku 1991 organizoval přehlídky Šrámkův Písek, od roku 1995 i divadelní dílny v Šumperku. V letech 2006-07 žil v Anglii a po návratu pracuje opět v NIPOS, kde má na starosti obor pohybové divadlo a pantomima, částečně opět vzdělávací dílny S.M.A.D. v Šumperku a také vztahy se zahraničím. (viz www.amaterskedivadlo.cz)

titulka-pisek-f14rq

Vážím si všech pořadatelů přehlídek

24.5.2022 | Pavlína Schejbalová

Další ze série rozhovorů s odbornými pracovníky NIPOS-ARTAMA, tentokrát s Alenou Crhovou, která se věnuje experimentujícímu divadlu a připravuje mimo jiné Celostátní přehlídku Šrámkův Písek. K 60. výročí této přehlídky vychází almanach, jehož titulní stranu vám v premiéře představujeme.

Lenka-Hulakova-Simona-Bezouskova-wi25q

Baví mě chystat něco, co by jinak nebylo

3.4.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Lenkou Hulákovou, odbornou pracovnicí NIPOS-ARTAMA pro středoškolské a mladé divadlo.

Bezouskova-Popelka-vdksm

Nejvíce jim pomůže možnost znovu hrát a zkoušet

3.3.2022 | Pavlína Schejbalová

V jaké kondici je české amatérské divadlo? Kolotoč tradičních přehlídek českého amatérského divadla, se začíná roztáčet. S nadějí doufáme, že jich letos proběhne co možná nejvíce, možná přibudou i nějaké nové a hlavně jich co nejméně bude zrušeno.

P.Podeb-0hepd

Chceme divákům nabídnout smích a zábavu

31.1.2022 | Milan Čejka

Po delší covidové přestávce přichází DS Jiří Poděbrady s několikrát odloženou premiérou bláznivé a černě laděné komedie s titulem Hlavně důstojně! „Chceme se pokusit rozdávat z divadelní rampy smích jako ten nejlepší medikament na všechny životní trable,“ říká režisér Ladislav Langr.