Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Rozhovory

piknik-volyne-logo-6rbx2

Divadelní PIKNIK Volyně 2022

3.7.2022 | Amaterská Scéna

Všechna čísla Zpravodaje a výsledková listina

Mlada-Scena-plakat-n78ln

Mladá scéna 2022 už je v běhu !

25.6.2022 | Amaterská Scéna

19. celostátní přehlídka studentských divadelních souborů

Karel-Tomas-archiv-txs1y

Souborů je málo, překážky jim neklademe

2.6.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Karlem Tomasem, odborným pracovníkem NIPOS. Pět let pracoval v ÚKVČ (Ústav pro kulturně výchovnou činnost) na úseku činoherní divadlo (Jiráskův Hronov a přehlídky ve Svitavách a Vysokém n. J., také dva ročníky pozdější Popelky ve Stráži pod Ralskem) a poté od r. 1991 v IPOS, později změněném na NIPOS–pracoviště ARTAMA, kde se zabýval mladým a netradičním divadlem a studentským divadlem. Od roku 1991 organizoval přehlídky Šrámkův Písek, od roku 1995 i divadelní dílny v Šumperku. V letech 2006-07 žil v Anglii a po návratu pracuje opět v NIPOS, kde má na starosti obor pohybové divadlo a pantomima, částečně opět vzdělávací dílny S.M.A.D. v Šumperku a také vztahy se zahraničím. (viz www.amaterskedivadlo.cz)

titulka-pisek-f14rq

Vážím si všech pořadatelů přehlídek

24.5.2022 | Pavlína Schejbalová

Další ze série rozhovorů s odbornými pracovníky NIPOS-ARTAMA, tentokrát s Alenou Crhovou, která se věnuje experimentujícímu divadlu a připravuje mimo jiné Celostátní přehlídku Šrámkův Písek. K 60. výročí této přehlídky vychází almanach, jehož titulní stranu vám v premiéře představujeme.

Lenka-Hulakova-Simona-Bezouskova-wi25q

Baví mě chystat něco, co by jinak nebylo

3.4.2022 | Pavlína Schejbalová

Rozhovor s Lenkou Hulákovou, odbornou pracovnicí NIPOS-ARTAMA pro středoškolské a mladé divadlo.

Bezouskova-Popelka-vdksm

Nejvíce jim pomůže možnost znovu hrát a zkoušet

3.3.2022 | Pavlína Schejbalová

V jaké kondici je české amatérské divadlo? Kolotoč tradičních přehlídek českého amatérského divadla, se začíná roztáčet. S nadějí doufáme, že jich letos proběhne co možná nejvíce, možná přibudou i nějaké nové a hlavně jich co nejméně bude zrušeno.

P.Podeb-0hepd

Chceme divákům nabídnout smích a zábavu

31.1.2022 | Milan Čejka

Po delší covidové přestávce přichází DS Jiří Poděbrady s několikrát odloženou premiérou bláznivé a černě laděné komedie s titulem Hlavně důstojně! „Chceme se pokusit rozdávat z divadelní rampy smích jako ten nejlepší medikament na všechny životní trable,“ říká režisér Ladislav Langr.

PA234748-a5sdf

Národnostní menšiny jsou mosty mezi národy

29.10.2021 | Milan Čejka

Rozhovor s chorvatskou velvyslankyní Liljanou Pancirovovou, která se zúčastnila představení krajanů v Libici nad Cidlinou

PA234801-le00q

Krajanské divadlo popáté v Libici

28.10.2021 | Milan Čejka

Za významnou kulturní událost letošního podzimu v Libici nad Cidlinou je možno považovat návštěvu českých krajanů z chorvatského Daruvaru. Divadelní skupina Sebranka České besedy 1 přijala pozvání od zdejšího DS Vojan, a jejich hra Nájemníci byla zařazena do programu 20. ročníku přehlídky Libický divadelní podzim 2021. Krátkým ohlédnutím do nedávné historie lze zjistit, že krajané sem přijeli už popáté. A libický soubor navštívil krajany v Chorvatsku od roku 1996 už sedmkrát.

mk-dotace-wa9hz

Upozornění na dotační řízení Ministerstva kultury

26.8.2021 | Amaterská Scéna

Na stránkách Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR jsou ke stažení formuláře pro výběrová dotační řízení pro rok 2022. V článku najdete termíny uzávěrek.