1. Home
  2. Aktuality
  3. Českem projede The CZlam Road a představí performery ze tří kontinentů
Českem projede The CZlam Road a představí performery ze tří kontinentů

Českem projede The CZlam Road a představí performery ze tří kontinentů

0

Během dubna a května se v sedmi městech po celé republice představí netradiční klání ve slam poetry. Jména, která jsou tuzemskému publiku již dobře známá doplní dvojnásobná mistryně Japonska Yuri Miki, trojnásobný mistr Itálie Simon Savogini a Ignacio Perini, který do tuzemí dorazí z Argentiny. Jedná se o první evropské společné turné osobností slam poetry ze tří kontinentů. Slamové večery pod názvem The CZlam Road se uskuteční v Praze, Plzni, Liberci, Táboře, Brně, Olomouci a Uherském Hradišti. Vstupenky na performace v Praze, Brně a Plzni je možné zakoupit v předprodeji, v ostatních městech budou lístky dostupné na místě.

„Během loňského podzimu jsem s touhle partou projel Jižní Ameriku a společně jsme hlásali slam. Myšlenka přivézt tyhle světové slamery na šňůru do domoviny na sebe nedala dlouho čekat, dali jsme kalendáře dohromady a vyšel nám z toho přelom jarních měsíců,“ popisuje přípravu turné český slamer a organizátor Anatol Svahilec.

Světovou soupisku podpoří v každém městě jiná parta tuzemských performerů, složená nejen z finalistů a finalistek, ale také nových tváří. Například na pražském klání vystoupí vicemistr z roku 2022 Vašek z Aše, improvizátor Honza Dibitanzl a autorka slovních hříček a vítězka Femislamu Tali. Všechny zapojené performery jednotlivých zastávek můžete nalézt na facebookových událostech. Moderaci všech sedmi večerů zajistí právě Anatol Svahilec. Zahraniční slameři budou své texty přednášet ve svých mateřských jazycích a jejich performance bude doplněna o české titulky. “Tento formát je naprosto běžný například na mezinárodních událostech, jako je třeba Mistrovství Evropy. Čeští diváci a divačky už mohli několikrát tyto performance zažít, běžně bývají součástí letních festivalů nebo kratších turné, ale prozatím se nám nikdy nepodařilo přivézt do sedmi měst performery ze tří kontinentů najednou,” uvádí Svahilec.

Yuri Miki se podílela na organizaci největšího festivalu poezie v Japonsku a současně je také ředitelkou tamní národní organizace slam poetry. Společně se Simonem Savoginim, Ignaciem Perinim a Anatolem Svahilcem absolvovali během loňského října několik vystoupení v Latinské Americe. Právě během měsíčního cestování si navzájem nejen předávali zkušenosti, ale především vymýšleli možnosti další spolupráce.

A právě přítomnost tří zahraničních umělců posune každý večer do jiné dimenze. “Vlastně to nebude jen všichni proti všem, ale zároveň česká scéna versus ta světová. A o vítězi samozřejmě nerozhodne nikdo jiný než diváci,” dodává Svahilec, který se zahraniční trojkou absolvuje nejen jednotlivé exhibice, ale také je provede českými městy.


O slam poetry 
Žánr vznikl v polovině 80. let 20. století v USA a rychle se rozšířil po celém světě. Je definován jako performativní žánr přednesu autorské poezie a svým formátem osciluje mezi uměleckými obory dramatické recitace, storytellingu a stand-upu. V současnosti se v Česku pořádají pravidelné exhibice ve všech krajských a dalších zhruba 30 městech. Každý rok probíhá také mistrovství republiky za účasti bezmála tisíce diváků. Žánr bývá zastupován na největších kulturních festivalech (Colours of Ostrava, MFF Karlovy Vary, Letní filmová škola, Banát a další). Scénu tvoří zhruba stovka aktivních tvůrců působících po celé zemi.

Vstupenky v předprodeji
Praha: https://bit.ly/3UmGUqp
Plzeň: https://bit.ly/3U3SaGM
Brno: https://bit.ly/3Q46Apd
Vstupenky na ostatní exhibice budou v prodeji na místě.

Přehled všech událostí

  1. dubna 19:30 / Praha, Rock Café
  2. dubna 20:00 / Plzeň, Anděl Music Bar
  3. dubna 18:00 / Liberec, Krajská vědecká knihovna
  4. dubna 19:00 / Tábor, Divadlo O. Nedbala
  5. dubna 19:00 / Brno, Káznice
  6. dubna 20:00 / Olomouc, Červený kostel VKOL
  7. května 19:00 / Uherské Hradiště, Café Portál
Štítky: