1. Home
  2. Přehlídky a festivaly
  3. Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo
Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo

Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo

0

Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, koncerty a pouliční festival nabízí letošní Loutkářská Chrudim. Jeho 73. ročník začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července. Kromě jednadvaceti inscenací hlavního programu, které hodnotí lektorský sbor, mohou návštěvníci zhlédnout další inscenace v bohatém Open programu a udělat si obrázek o současné podobě loutkového divadla a širokých možnostech tohoto divadelního druhu, který byl v prosinci roku 2016 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Chrudimskému festivalu loutkového divadla předcházelo deset postupových přehlídek. Z nich vybraly odborné poroty a programová rada do hlavního programu jednadvacet nejzajímavějších amatérských inscenací letošní sezony. Uvidíte soubory z Poniklé, Třince, Jaroměře, Hlinska, Mostu, Březnice, Prahy, Plzně, Strakonic, Svitav a z Brna. Mnohé z nich budou na festivalu poprvé, jiné jsou pravidelnými účastníky.

Strávíš to, Otýlie, Loutková scéna Radost Strakonice
Strávíš to, Otýlie, Loutková scéna Radost Strakonice

Inspirativní část festivalu tvoří další čtyři desítky inscenací českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel jako například Loutková scéna Bajka z Českého Těšína, Buchty a loutky, Divadlo DRAK zHradce Králové, Naivní divadlo z Liberce, Divadlo Víti Marčíka, soubory studentů KALD DAMU Praha a mnoho dalších. Ze zahraniční uvidí diváci tři soubory ze Slovenské republiky, které reprezentují slovenské profesionální i amatérské loutkové divadlo a Alex Mihailovski z Dánska.

Červený balónek, Naivní divadlo, Liberec
Červený balónek, Naivní divadlo, Liberec

„Každoroční důležitou částí festivalu je vzdělávání. Letošní ročník nabízí pod vedením zkušených profesionálů sedmnáct odborných šestidenních seminářů pro více než 290 frekventantů,“ říká odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a programový ředitel festivalu Michal Drtina a dodává: „Zahraniční účastníky jsme letos vybírali především ze slovenských souborů, které zastupuje amatérský soubor GONG, jeden z nejstarších divadelních souborů pro děti a mládež na Slovensku, nezřizované Divadélko Concordia a zřizovaná scéna Bratislavské bábkové divadlo“.

Pestrou nabídku několika desítek inscenací festivalu rozšiřuje bohatý doprovodný program, který tvoří loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, výstavy, plenérová performance nebo koncerty. „Na neděli
30. června je opět přichystán Pouliční loutkářský festival plný divadla a hudby místních i přespolních umělců. Uskuteční se v ulicích historického centra Chrudimi od 10 hodin a končit bude v pozdních nočních hodinách,“
říká Drtina a dodává: „V programu festivalu si své najdou děti i nároční dospělí diváci, všem bych doporučil navštívit nejen inscenace hlavního programu, ale i divadelní maringotku loutkáře Víti Marčíka, performativní instalaci Hemžení, která zve k návštěvě neobvyklé zahrádky, kde můžete spolu s trojicí autorek objevovat a zakoušet různé podoby chvění, tekutosti a rovnováhy, kočovnou loutkovou hernu Sládkovnu, inscenaci La Putyka stejnojmenného pražského souboru, inscenaci Třetí ruka souboru Handa Gote research & development nebo projekt Reunion Petra Nikla, Františka Petráka, Tomáše Volkmera a Tomáše Absolona.

Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarskachrudim.cz.

Celostátní přehlídka amatérského loutkářství se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D.

Přehlídku pořádají z pověření Ministerstva kultury České republiky NIPOS-ARTAMA a město Chrudim ve spolupráci se Spolkem pro vydávání časopisu Loutkář. Finančně se vedle Ministerstva kultury České republiky podílí město Chrudim, Pardubický kraj, Státní fond kultury České republiky a sami účastníci festivalu. Místním spolupořadatelem je Chrudimská beseda, kulturní zařízení města.

73. loutkářská Chrudim 2024
73. loutkářská Chrudim 2024