1. Home
  2. Ze života souborů
  3. Historicky první setkání Vojanů
Historicky první setkání Vojanů

Historicky první setkání Vojanů

0

Divadelní spolek Vojan Desná – Mladá haluz uspořádal v sobotu 18. května 2024 Setkání Vojanů. Do kulturního domu Sklář v Desné pozval zástupce souborů, které mají jméno českého herce Eduarda Vojana ve svém názvu.

Pozvání přijal Vojan Český Dub, Hrádek nad Nisou, Libice nad Cidlinou, Brněnec a Studená. V sále se sešla necelá padesátka divadelníků, někteří se znají ze štací a přehlídek, pro mnohé však setkání s kolegy Vojany bylo premiérové.

Hostitelé se kromě zázemí a občerstvení postarali i o prezentaci o městu Desná, o protržené přehradě na Bílé Desné i o činnosti spolku. Představili se i ostatní, sdíleli své úspěchy a plány. Součástí programu byly i úspěšné výstupy z letošního oblastního kola Kandrdásku Svazu českých divadelních ochotníků, tedy soutěže monologů a dialogů pro děti a mládež.

Připravené byly kroniky, dobové plakáty a fotografie. Vojani se společně podívali i do Riedlovy hrobky v Desné, aby více poznali kraj sklářů, historii města i slavného rodu Riedlů. Oběd byl také spojený s divadelní tematikou, protože v nedalekých Příchovicích je vedle restaurace i muzeum Cimrmanovy doby a rozhledna Maják.

Myšlenka na Setkání Vojanů vnikla vloni, kdy uplynulo 170 let od narození Eduarda Vojana. Zástupci spolků z Desné a Libice nad Cidlinou, konkrétně Vlaďka Koďousková a Jarda Vondruška, byli položit květinu na hrob rodiny Vojanů na hřbitově v Praze na Olšanech. Akce v Desné dala základ nové tradici. Pomyslné štafety se ujala Libice nad Cidinou.

Setkání Vojanů II. se bude konat v sobotu 17. května 2025 právě v Libici nad Cidlinou.

Štítky: