1. Home
  2. Přehlídky a festivaly
  3. Divadelní svátek v Desné
Divadelní svátek v Desné

Divadelní svátek v Desné

0

Kulturní dům Sklář v Desné bude v neděli 10. března 2024 hostit výjimečnou divadelní akci, soutěž monologů, dialogů a jednoaktovek s názvem Kandrdásek, Pohárek a Jednoaktovky.

“Jedná se o velmi specifické divadelní disciplíny“, prozrazuje jeden z hlavních organizátorů Lukáš Frydrych z pořádajícího Divadelního spolku Vojan Desná – Mladá haluz. „Už to, že se herec s nastudovaným monologem postaví sám na jeviště před diváky a odbornou porotu, zasluhuje veliký obdiv“, přibližuje Frydrych.

Dialog připravují dva, maximálně tři herečtí partneři. Jednoaktovky jsou, dle názvu, krátké inscenační útvary, výstupy o jednom aktu. Kandrdásek je určený pro děti, Pohárek pro dospělé. „Soutěž vyhlašuje Svaz českých divadelních ochotníků, zkráceně SČDO. V Desné se bude konat oblastní kolo Kandrdásku, Pohárku a Jednoaktovek pro Jizerskou oblast SČDO“, říká její předsedkyně Vlaďka Koďousková. Jizerskou oblast SČDO tvoří sedmnáct souborů. Tím se řadí mezi nejčetnější a také nejaktivnější oblasti ochotnického svazu.

„Do soutěže letos vysílá své zástupce šest divadelních spolků, jde o dvaadvacet herců či hereček v šesti kategoriích“, vyjmenovává Frydrych a na celou akci zve diváky a divadelní nadšence. Začátek je stanovený na devátou ranní, závěr je plánovaný na osmou večerní. Po celou dobu akce bude k dispozici divadelní bar s nápoji a drobným občerstvením. Jednotlivé výstupy bude sledovat a také reflektovat odborná porota. V ní usedne herec, režisér a muzikant Jan Hejral, herečka, režisérka a vedoucí tanvaldského souboru E. F. Burian Dana Hozdová a herec, režisér, promotér a šéfredaktor portálu Divadelník.cz Tomáš Čivrný. Zmíněná trojice může nejlepší výkony poslat na národní přehlídky.

Kandrdásek má velké finále 6. dubna v Neratovicích, Pohárek ve dnech 14. až 16. června ve Velké Bystřici u Olomouce. Národní kolo Jednoaktovek hostí 1. – 3. listopadu Holice. Pořadatelé věří, že akce 10. března v desenském Skláři bude inspirativní a vzájemně obohacující.

„Děkuji svým kolegům z Mladé haluze za jejich nápady a nasazení. Připravit oblastní kolo třech soutěží je organizačně velmi náročné. Děkuji také městu Desná, která nás dlouhodobě podporuje a Pohárek zařadila do Desenského divadelního předjaří“, uzavírá předsedkyně JO SČDO a vedoucí DS Vojan Desná – Mladá haluz Vlaďka Koďousková. Bližší informace, včetně harmonogramu akce a konkrétních výstupů, jsou k dispozici na facebookovém a instragramovém profilu DS Vojan Desná – Mladá haluz a na webu mladahaluz.cz

Štítky: