1. Home
  2. Aktuality
  3. Divadlo Exil čeká další premiéra: rodinné drama Tanec na konci léta
Divadlo Exil čeká další premiéra: rodinné drama Tanec na konci léta

Divadlo Exil čeká další premiéra: rodinné drama Tanec na konci léta

0

V úterý 14. května uvede pardubická komorní scéna v premiéře slavnou hru irského dramatika Briana Friela Tanec na konci léta. Dojemná inscenace vypráví příběh pěti rozdílných sester, které stojí na prahu životních změn. Zachycuje dobu před vypuknutím druhé světové války, kdy se tradiční irský život potýkal s modernizací a změnami.

Režie se ujal zkušený herec Ladislav Špiner, který je od roku 2007 kmenovým členem Východočeského divadla Pardubice. Na své domovské scéně ztvárnil desítky rozmanitých rolí, od Peera Gynta přes Amadea a Mefista až po Kabaretiéra v muzikálu Cabaret. Je držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let. S divadelníky z Exilu spolupracuje už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2017 při nastudování inscenace Kuřačky a spasitelky, která se stala jedním z nejúspěšnějších exiláckých titulů vůbec.

Tentokrát pro spolupráci padla volba na hru Tanec na konci léta irského dramatika Briana Friela. Jeho texty se vyznačují lidskostí, komplexními postavami a smyslem pro dialog. Titul se také dočkal v roce 1998 filmového zpracování s Meryl Streep v hlavní roli.

Divák se ponoří do světa irského venkova a do života sester Mundyových. „Tato hra má v sobě radost, lásku, pokoru, řád, ale také obyčejné lidské pochybení, zklamání. Co se týká vztahů, jde velmi do hloubky. Moc se mi líbí fráze ze hry, kterou jsem si napsal do textu jako motto – atmosféra opravdovější než příběh,“ říká režisér Ladislav Špiner.

Příběh, zasazený do léta roku 1936, je vyprávěn skrze vzpomínky Michaela, který líčí poslední rodinné léto, kdy byl svět ještě v pořádku. Diváci budou svědky událostí, kdy rádio hrálo hity, slavily se svátky Lughnasy a nebylo těžké propadnout bláznivému omamnému tanci.

Ačkoliv má Divadlo Exil na svém repertoáru aktuálně osm inscenací a hraje dvakrát týdně, jedná se o soubor složený z amatérských herců. „Pochopitelně proces zkoušení je odlišný než s profesionálními herci. Je to mnohem delší, a to je možná důvod, proč mě baví v Exilu režírovat,“ vysvětluje Ladislav Špiner s tím, že ukazuje hercům způsoby, jak se více ponořit do své postavy a propojit se s daným tématem.

Na jevišti se představí pětice hereček: Kateřina Fikejzová Prouzová, Naďa Kubínková, Simona Andrejsová, Vladimíra Goga a Karolína Davidová. Z herců se pak diváci mohou těšit na Václava Lojšku, Ondřeje Broulíka a Martina Žatečku. První repríza je naplánovaná na 15. května 2024. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách divadla a v síti smsticket

Rodinné drama Tanec na konci léta bude už 107. nastudovanou inscenací Divadla Exil. To působí kontinuálně v Pardubicích od roku 2000. Ansámbl tvoří pětatřicet členů. Sál pro šedesát lidí sídlí pod prvorepublikovou Machoňovou pasáží.

www.divadloexil.cz

Titulní foto: Michal Kňava.

Autor: Kateřina Fikejzová Prouzová, principálka Divadla Exil

Štítky: