1. Home
  2. Vzdělávání
  3. Semináře S.M.A.D – Dílny Šrámkova Písku
Semináře S.M.A.D – Dílny Šrámkova Písku

Semináře S.M.A.D – Dílny Šrámkova Písku

0

S.M.A.D.  Setkání mladých amatérských divadelníkůDílna Šrámkova Písku – ŠUMPERK 2024 se uskuteční v termínu 16.–25. srpna 2024.

Na druhou polovinu srpna připravujeme 30. ročník atraktivní dílny pro všechny mladé divadelníky věkem
i duchem pod názvem S.M.A.D. Dílna je určena lidem od 17 let s aktivním zájmem o divadlo. Výjimky směrem pod tento limit jsou možné pouze na základě dohody.

CO SETKÁNÍ MLADÝCH AMATÉRSKÝCH DIVADELNÍKŮ – S.M.A.D. 2024 nabízí:
•   osm dní intenzivní práce pod vedením lektora z řad divadelních profesionálů,
•   zaměření na praktické využití zkušeností v další práci ve vlastních souborech,
•   možnost osobního rozvoje,
•   otevření okrajovým divadelním oborům,
•   směřování k závěrečné prezentaci,
•   rodinnou atmosféru,
•   specifické prostředí města Šumperka.

Přehled SEMINÁRNÍCH TŘÍD

TŘÍDA A – SVĚT, POEZIE, KONCEPT, DIVADLO

Básník Lev Rubinštejn (1947–2024) jako jedna z klíčových postav sovětského literárního undergroundu v posledních letech aktivně vystupoval proti válce na Ukrajině. Jako spoluzakladatel moskevského konceptualizmu se proslavil verši psanými na očíslovaných kartičkách, které lze libovolně řadit a sdružovat. Jeho básně přímo provokují k divadelnímu zpracování: k odkrývání příběhů, postav a situací. V zrcadle vzdáleného cizího světa spatřit vlastní nitro. Překročit hranice textu, prostoru a času, znalostí i vlastních předsudků. Může-li být svět poezie konceptem divadla, může být také poezie divadla konceptem světa?

Cílem bude autorské divadelní představení inspirované básní Šestikřídlý serafín a možná některými dalšími.

Lektor: Lukáš RIEGER – (herec a pedagog)

Absolvoval studium činoherního herectví na Divadelní fakultě JAMU – v magisterském

i doktorském stupni. Pohostinsky účinkuje v různých brněnských divadlech (2006–2020: člen divadelního souboru BURANTEATR). Mezi jeho nejvýznamnější divadelní zkušenosti patřila stáž na tradiční ruské herecké škole – Institutu Borise Ščukina v Moskvě. Od roku 2003 působí jako pedagog herectví na JAMU (od 2014: vedoucí vlastního ateliéru). V posledních letech přednáší poezii s kolegou Michalem Bumbálkem (basnicivcesku.cz).

TŘÍDA P – POHYBOVÉ DIVADLO

Připojte se k našemu intenzivnímu kurzu pohybového divadla, který vám otevře dveře do fascinujícího světa těla a výrazu. Během kurzu prozkoumáme širokou škálu stylů
a žánrů pohybového divadla, včetně pantomimy, abstraktního fyzického divadla, tanečního divadla, němé grotesky, párové akrobacie a žonglování. Získáte znalosti a dovednosti potřebné k tomu, abyste se stali všestrannými umělci pohybu a vyjádření. Každý den budeme objevovat nové formy a techniky k posunu vašeho uměleckého vyjádření na novou úroveň. Výsledkem kurzu bude představení, ve kterém spisovatel píše novou knihu, přičemž každá kapitola má svůj originální nonverbální styl a žánr, a tedy jedinečným spojením všech dovedností a kreativity do neopakovatelného divadelního zážitku. Připojte se k pohybu a buďte součástí této inspirativní divadelní cesty!

Lektor: Lukáš ŠIMON, mim, herec, performer, pedagog, choreograf, absolvent katedry pantomimy pražské HAMU, spoluzakladatel seskupení Mime Studio, člen souborů Sacra Circus, Teatro Comico, AirGym Art Company, Teatr Novogo Fronta, mim v divadle Image
a pravidelný host v operách Národního divadla nebo Rockopery Praha. Zaměřuje se zejména na pohybové divadlo, pantomimu, klaunerii, nový cirkus, hru s maskou nebo kommedii dell´arte. Vyučoval pantomimu a tělesný mimus na HAMU, od roku 2015 vyučuje cirkusové disciplíny (žonglování, akrobacii, balanční techniky) v centru pro nový cirkus Cirqueon. Momentálně se zaměřuje na pohybové spolupráce v činoherních inscenacích
v divadlech v Praze, Chebu, Mostě nebo Šumperku. Také ztvárňuje pohybové role v akčních filmech a seriálech produkcí jako Netflix, HBO nebo Amazon Prime.

Třída V – Ivan Vyrypajev: OPILÍ

Třída zaměřená především na herectví. Tématem dílny bude budování jevištní postavy. Frekventanti budou pracovat pod režijním vedení lektorky na herecké studii charakteru vybrané postavy z předlohy Ivana Vyrypajeva Opilí.

Lektorka: Viktorie ČERMÁKOVÁ, herečka a režisérka, studovala režii na pražské DAMU a od roku 2002 režírovala kolem 50 inscenací v mnoha českých divadlech. V roce 2006 se stala spoluzakladatelkou Divadelního studia Továrna. Na festivalu Příští vlna byla v roce 2007 oceněna za přínos českému divadlu a nominována na Cenu Alfréda Radoka. Často pracuje s vlastním autorským textem. Dlouhodobě se také věnuje lektorské práci a výuce herectví na základních školách, v kroužcích i na VOŠ a v letech 2019 až 2022 byla asistentkou vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru. Vede stálé workshopy v divadle ABC při MDP Praha a jako porotkyně či lektorka se zúčastňuje nejrůznějších divadelních přehlídek.

KURZOVNÉ:

3 500 Kč (kurzovné, ubytování v domově mládeže v postelích a s určitou mírou soukromí – 3–4 osoby na pokoji) – doprava a strava za vlastní.

1500 Kč (kurzovné, bez ubytování – vhodné pro místní či ty, kteří mají v Šumperku možnost bydlet u známých) – doprava a strava za vlastní.

INFORMACE: Alena Crhová, tel.: 221 507 968, 604 569 781, e-mail: crhova@nipos.cz, Karel Tomas: 221 507 932, 603 480 111, e-mail: tomas@nipos.cz.
Máte-li zájem, vyplňte přihlášku a zašlete na crhova@nipos.cz nejpozději do 15. července 2024.

Dílnu pořádají NIPOS, útvar ARTAMA, a Společnost Amatérské divadlo a svět, z. s., ve spolupráci s Divadlem Šumperk, Střední zdravotnickou školou a MÚ v Šumperku. Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury a města Šumperk.