Na loutkářský festival do Chrudimi jsem letos přijela poprvé v životě. Rozhodla jsem se totiž užít si začátek nejdelších pomaturitních prázdnin obklopena kulturou a společností milých lidí, kteří festival pořádají či sem pravidelně přijíždějí. Přestože jsem v tomto prostředí úplným nováčkem, dostala jsem příležitost kromě dobrovolničení a uvádění programu sdílet touto cestou i vlastní dojmy a postřehy z festivalu.
Během pátečního odpoledne přijížděli seminaristé a probíhala akreditace. Foyer Divadla Karla Pippicha se tedy plnilo návštěvníky. Všichni přicházeli s úsměvem, neboť jak jsem se dozvěděla, téměř nikdo z nich tu není poprvé, vesměs se znají a jsou již na festival natěšeni. Přicházeli rodiče s dětmi, skupinky mladých lidí i lidé starší. Tato věkově pestrá škála návštěvníku mě velice mile překvapila.
Večer se odehrálo první představení v Divadle K. Pippicha, Malý strom, kladenského Divadla Lampion. Z důvodu technických problémů se začátek zpozdil o necelou půl hodinu. Čekání se však vyplatilo. Přestože jsme se v úvodu dozvěděli o technických nedostatcích souvisejících s promítáním, jež má být součástí, myslím že pro diváka, který představení Malý strom nezná byl zážitek i tak velmi pozitivní. Zhlédli jsme poutavé představení z prostředí indiánského kmene Čerokíjů. Proti sobě byl postaven čerokíjský pohled na svět a hodnoty bílého obyvatelstva. Mě osobně představení okouzlilo svou hudbou a zpěvem, příběhem i jednoduchostí scény, která sdělovala vše.
Protože jedno představení by bylo málo, následoval další program na Malé scéně, Kdysi dávno v dánské říši souboru Za dveřmi ze ZUŠ Chlumec nad Cidlinou. V tomto představení mladí herci rozehráli tradiční hamletovský příběh zasazený do netradičního prostředí baru. Jako loutky jim posloužily lahve od rumu, likéru, aperitivu či piva. Druh lihoviny byl pečlivě vybrán podle charakteru postavy. Smrt pak znamenala dopít lahev až do dna, takže v závěru zbylo pouze neotevřené lahvové pivo, neboť jediný, kdo přežije je Horacio. Tato divadelní zkouška v baru, která se stala večírkem byla samozřejmě doplněna rýmy a vtipem. Večer byl zakončen v dobrém naladění, které nepřekazil ani příchozí déšť.