1. Home
  2. Ze života souborů
  3. Heřmánková víla pohladí po duši
Heřmánková víla pohladí po duši

Heřmánková víla pohladí po duši

0

Nová pohádka, která posiluje a rozvíjí úspěšnou tradici černého divadla v dramaturgickém plánu Divadelního spolku J. K. Tyl České Budějovice.

Černé divadlo je druh divadla využívající barev a tmy jako hlavního výrazového prostředku. Jde o hudebně organizovaný pohyb výtvarných objektů a herců. Černé divadlo je svět magie, světla a fantazie. Využívá technologii světelného kanálu a až 300 odstínů luminiscenčních barev. Počátky této divadelní produkce sahají do roku 1885. V českém prostředí proslavil černé divadlo od roku 1960 Jiří Srnec. Tento divadelní útvar se provozoval profesionálně krátký čas i v Č. Budějovicích v Malém divadle a to v 80.–90. letech minulého století. Ochotnický spolek J. K. Tyl Č. Budějovice obnovil tradici ve městě před sedmi lety nastudováním dětského představení Cirkus (režie A. Vitáčková), které uvádí úspěšně dosud. Později nastudoval, pod stejným režijním vedením, pohádky Šípková Růženka a Zlatovláska.

Tento druh divadla je specifický, mimo jiné tím, že oslovuje k zapojení do tvorby osoby, které by si jinak na vstup na jeviště z různých důvodů ani nepomysleli. Rozvíjí totiž na scéně jiné dovednosti než je pohyb a mluva na osvětleném jevišti před zraky diváků. Skryti ve tmě scény a černém obleku se tito, tzv. čerňáci uplatňují jako vodiči výtvarných objektů. Stávají se tak nenásilně organickou a velmi významnou součástí tvořivého celku.

Na motivy oblíbené knížky Marie Kubátové a její dramatizace Klárou Havlínovou vznikla divadelní pohádka s prvky černého divadla Heřmánková víla. Režie se ujala Kateřina Žižková a kolektiv. Stejnojmenná hlavní hrdinka je neposedná malá víla, která by ráda poznávala svět. Kvůli své touze po dobrodružství nesplní své poslání, kterým je utkat léčivý heřmánkový závoj pro nemocnou holčičku. Víla se za holčičkou vydá a zjistí, že svět je úplně jiný, než jak si ho přestavovala. Cestou potkává různé kamarády nejen z říše hmyzu, ale třeba i skřítka nebo ježibabu. Děj pohádky osvěžuje šest autorských písní.

Dílo vzniklo za podpory projektu „Černé divadlo jako prostředek ke zpřístupnění kulturní a umělecké produkce“ v rámci kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028. Do projektu tvorby pohádky jsou zapojeni zahraniční pracovníci (Polsko, Chile, Ukrajina) Biologického centra AV ČR v Č. Budějovicích. Je to poprvé ve více jak stoleté historii spolku, kdy se na inscenaci podílejí lidé nejen z českobudějovické kotliny. Posiluje se tím evropský rozměr kulturní aktivity EHMK 2028. Na propagaci představení jsme spolupracovali s pedagogy a klienty Centra ARPIDA. Při přípravě grafiky plakátů nám
učarovalo jejich pestré výtvarné vidění světa. Kulturní a umělecký obsah představení černého divadla jsme tak zpřístupnili skupině veřejnosti se specifickými potřebami.

Nová edukativní pohádka s environmentálním obsahem přispěje ke zkvalitnění kulturního vyžití občanů a návštěvníků města Č. Budějovice tvorbou v Jihočeském kraji netradiční divadelní produkce.

Premiéra je připravena na 10. prosince 2023 od 15.00 v Divadle U Kapličky, Husova tř. 622/45 v Č. Budějovicích.

Předprodej vstupenek: Turistické informační centrum, náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice on-line www.cbsystem.cz Zbylé vstupenky lze zakoupit vždy půl hodiny před představením v Divadle U Kapličky.

Cena vstupenky: Dětská představení: 80,- Kč

Bližší informace: http:// www.budejckathalie.estranky.cz www.divadlobudejovice.cz

Producent pohádky Václav Krištůfek: „Ve vztahu k médiím jsme připraveni podat bližší informace o předvánoční události ve městě přímo na scéně Divadla U Kapličky a podělit se o dojmy z tvorby ojedinělého projektu finančně podpořeného Statutárním městem České Budějovice a projektem EHMK 2028.“

DS J. K. Tyl České BudějoviceHeřmánková víla
DS J. K. Tyl České BudějoviceHeřmánková víla
Štítky: