1. Home
  2. Vzdělávání
  3. Vzdělávací semináře v Mostě
Vzdělávací semináře v Mostě

Vzdělávací semináře v Mostě

0

Rádi bychom Vás informovali o možnosti účasti na vzdělávacích seminářích pod vedením odborníků z nejrůznějších oborů. Semináře připravujeme především pro pedagogy (nejen dramatické výchovy), kteří se chtějí rozvíjet a dále vzdělávat. Jako lektory seminářů oslovujeme zásadně inspirativní osobnosti, které jsou ve svých oborech aktivní a uznávaní. S organizací seminářů i větších akcí máme dlouholeté zkušenosti, proto Vám budeme nabízet vždy jen to nejlepší. 

METODIKA DRAMATICKÉ PRÁCE (Michaela Homolová) 
Termín semináře: 
3. – 5. 5. 2024
Informace o semináři:
Zaměříme se na tvorbu s dětským kolektivem. Jaké jsou základní faktory, na které se zaměřit v komunikaci s konkrétní dětskou skupinou. Jakými cestami a cestičkami se můžeme ubírat při hledání a sbírání materiálů pro budoucí inscenaci. Kolik si můžeme zkusit zákrut, slepých uliček a odboček. Kde brát inspiraci, jak inspirovat a podněcovat děti k přinášení nápadů, jak je umět rozvíjet a přetvářet. Jak využít hry a postupy dramatické výchovy v hledání inscenačního tvaru.

Lektorka semináře – Michaela Homolová:
Režisérka, herečka, pedagožka. S divadlem začínala před mnoha lety v dětském loutkářském souboru a v dramaťáku. Následovalo studium na DAMU, na katedře alternativního a loutkového divadla obor režie-dramaturgie. Od roku 1999 je členkou souboru Naivního divadla Liberec jako režisérka a herečka a poslední dva roky i jako umělecká šéfka. Zde účinkovala ve více jak 20 inscenacích a přibližně tolik jich i režírovala. Za svou tvorbu získala i několik ocenění, například  Cenu Festivalu PIF Zagreb 2013 (Chorvatsko) za režii inscenace Budulínek, Cenu Divadelních novin 2016 za autorství inscenace Čechy leží u moře (spolu s R. Malým a V. Peřinou), Cenu festivalu Mateřinka 2019 za autorský vklad a režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Cenu Divadelních novin za tvůrčí počin sezóny 2018/2019 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo – za režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!. Zároveň působí jako hostující režisérka v divadlech v ČR i v zahraničí. Souběžně s uměleckou činností se věnuje i pedagogické praxi. V letech 2009-2018 působila jako pedagog literárně-dramatického oboru ZUŠ Liberec. Její žáci se pravidelně zúčastňovali přehlídek Dětská scéna, Mladá scéna, Wolkrův Prostějov a dalších a mají za sebou mnoho úspěchů na celostátní úrovni. Od roku 2018 vyučuje  na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU režijní a dramaturgickou a inscenační tvorbu.

Cena semináře: 2 500 Kč/za osobu  

SVĚTELNÝ DESIGN (Martin Špetlík)
Termín semináře:
 10. – 12. 5. 2024

Informace o semináři:
Světla a tma. Předmětem dílny bude svižný průlet světem osvětlovačů a světelných designérů. Začneme u neporazitelných přírodních zákonů a ošálitelných lidských smyslů, vejdeme sklepením technologických nezajímavostí a skrze několik pater pater starého dobrého světýlkářského řemesla vystoupáme do věže vysokého umění, kde budou padat pojmy jako “sémantika světla”, “dynamika neviditelné změny” a “kotlit to jak pán”. Předstíraným záměrem dílny je udělat z vás přes noc světelné designéry, přáním v pozadí je učinit vás méně bezradnými v situacích, kdy stojí tváří v tvář nevraživému osvětlovači a jeho ošuntělému světelnému parku.

Lektor semináře – Martin Špetlík:Vystudoval Gymnázium Jana Palacha v Turnově a po dvou letech studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze se navrátil k divadlu. V roce 2003 pracoval jako osvětlovač v Dejvickém divadle a v roce 2004 nastoupil do Švandova divadla na Smíchově na pozici mistra scénického osvětlení. Od roku 2007 pracuje jako světelný designér na volné noze. Spolupracoval mimo jiné s tanečně divadelními skupinami Compagnie Decalages, Teatr Novogo Fronta, Krepsko, Spitfire Company, Divadlo Continuo, Silo Theatre, Debajehmujig Theatre Group. Specializuje se na fyzické či taneční divadlo, site-specific, případně objektové a vizuální divadlo. Z pedagogických zkušeností lze zmínit několikaměsíční působení v kanadské indiánské rezervaci Wikwemikong, kde krom instalace scénického osvětlení pořádal workshopy světelného designu. Přednášky vedl například na berlínské Die Etage  a na festivalu Jiráskův Hronov. S Národním divadlem v Praze spolupracoval na inscenacích: Ze života hmyzu, Othello, benátský mouřenín, Z mrtvého domu, Slavík/Jolanta, Láska a informace, Manon Lescaut, Jako břitva (Němcová), Sen čarovné noci a Jsme v pohodě. S činohrou Národní divadla Brno spolupracoval od roku 2015 na inscenacích: Teror, Piková dáma, Něco za něco, Strach jíst duši a Petrolejové lampy.

Cena semináře: 2 500 Kč/za osobu  

HUDBA (Jan Matásek) 
Termín semináře: 
1. – 2. 6. 2024

Informace o semináři: Hudební seminář poskytuje jedinečnou šanci získat zážitky, poznatky a dovednosti pro tvorbu hudební a zvukové složky divadelní inscenace. Zaměřuje se především na ty, kdo se této složkou inscenace zabývají, včetně režisérů a herců. Jedná se o praktický seminář, kde není vyžadováno předchozí hudební vzdělání ani praxe.Seminář nabízí příležitost uchopit každodenní zvukově-hudební zkušenosti a převést je do interpretovatelné formy. Není sledován ani hodnocen samotný hudební obsah performance, ale spíše zdařilost formy přenosu myšlenky, emoce nebo zkušenosti pomocí zvuku. Nejde o technickou způsobilost ke hře na konkrétní nástroj nebo ke zpěvu, ale o celkové vyjádření v rámci prostoru, který hudba nabízí ve svém nejširším vymezení. Účastníci se seznámí s teoretickými znalostmi, orientací v notovém zápisu, prací s dechem a hlasem, a zamyšlením nad vlivem zvuků a hudby na psychiku a organismus. Součástí semináře může být i výroba jednoduchého hudebního nástroje. 

Lektor semináře – Jan Matásek: 

Absolvoval Konzervatoř Pardubice obor trombon a pražskou Konzervatoř Jaroslava Ježka obor kompozice pod vedením Víta Clara. Komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla (např. Minor, Komedie, plzeňská Alfa, liberecké Naivní divadlo, Nablízko, Drak, brněnská Reduta, Viola ad.) a spolupracuje s řadou významných divadelních režisérů (Arnošt Goldflam, Jiří Adámek/Austerlitz, SKUTR, Rostislav Novák ml., Braňo Holiček, Michal Dočekal, Josef Krofta, Lída Engelová, Jiří Nekvasil, Roman Zach a další…). Od roku 2001 působí jako skladatel, muzikant a herec v divadle Minor v Praze. Je autorem televizní hudby i celovečerních baletů.

Cena semináře: 2 500 Kč/za osobu

DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE:

  • Semináře se vždy konají v Mostě, konkrétně v ZUŠ F. L. Gassmanna.  
  • Po absolvování semináře dostávají účastníci osvědčení o jeho absolvování. 
  • Účastnický poplatek lze také uhradit ze Šablon. 

Budeme moc rádi, pokud přepošlete tento e-mail pedagogům či případným zájemcům ve Vaší ZUŠ. Pokud byste měli o účast na semináři zájem, neváhejte nás kontaktovat, případně využijte přihlášku přímo na našich webových stránkách, kde naleznete také další informace. 

S pozdravem a přáním krásného dne

MgA. Bára Gréeová 

tel.: 777 668 693

Štítky: